Magyar szempontból visszafogott sikerrel zárult a Sotheby\'s XIX. századi európai festményaukciója a múlt héten Londonban. A hat magyar kép közül a legmagasabbra árazottak, a hazai piacon legkeresettebb alkotók művei rendre visszamaradtak: nem talált vevőre se Vaszary, se Batthyány Gyula, se Rippl-Rónai. Vaszarytól két kép is volt (Napi Gazdaság, 2011. május 18.), a Váza virágokkal című, amerikai magángyűjteményből kikerült festményt 60−80 ezer fontra (18,3−24,4 millió forint) tartották a ház szakértői − hiába. Az árazás pedig nem volt alaptalan, ugyanennyin kezdett három évvel ezelőtt ugyanennél a háznál Vaszary Sevillai pár (Déli pihenő) című képe, amelyet 94 100 fontért (akkori árfolyamon 29 millió forint) vitt el valaki (Napi Gazdaság, 2008. május 30.). A festmény még az év végén kalapács alá került Budapesten a Kieselbach Galéria árverésén, ahol 30 milliós kikiáltás után 40 millió forintért kelt el.
A mostani Sotheby\'s-árverésen a magyarok közül Eisenhut Ferenc orientalista művéért adták a legtöbb pénzt, a 12−18 millió fonton kezdő Gyógyító jutalékkal együtt 13 750 fonton cserélt gazdát. Újváry Ignác 1889-ben festett Pásztorlánya 2000-ben látható volt a művész verőcei emlékkiállításán − most 8−12 ezer fonton indították, de végül csak alsó becsértéke alatt, 7500 fontért vitték el.
Az egész aukció legdrágább tétele a spanyol Mariano Fortuny 1873-ban Rómában festett képe lett (Szőnyeg előtt álló arab), amely 150−250 ezer fontos kezdésről 735 650 fontig jutott. Ez több mint a duplája a fiatalon elhunyt művész eddigi aukciós rekordjának. A kelet-európai festők közül az Olaszországban alkotó lengyel Henryk Siemiradski jutott legmesszebbre, 250−350 ezer fonton kezdő, A forrásnál című festményét 301 250 fontért szerezte meg valaki.
