BUX 139231.16 -0,05 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem szerződnek a romániai családorvosok

2011. május 24. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A határidő lejárta előtt alig egy héttel még úgy tűnik, hogy a romániai háziorvosok többsége nem köt szerződést az egészségpénztárral. Az egészségügyi tárca ugyan néhány ponton lazított a két évre szóló keretszerződésen, a finanszírozás csökkentését azonban a háziorvosok továbbra is elfogadhatatlannak tartják. Hargita megyében a háziorvosok mintegy 95 százaléka jelezte, hogy biztosan nem írja alá a dokumentumot, de országos szinten is hasonló a helyzet − tájékoztatta a Napi Gazdaságot Soós-Szabó Klára, a Családi Orvosok Országos Szövetsége Hargita megyei kirendeltségének elnöke.

Az egészségbiztosítási pénztár jelenleg 4,5 lejt (295 forint) fizet a családorvosoknak minden listán szereplő betegért havonta, a konzultációk pontértéke 0,95 lej, így egy általános vizsgálat 4,9 lejbe kerül. Egy orvosnál legfeljebb 2200 beteg lehet regisztrálva, a magánpraxist működtető orvos így legfeljebb 2500 eurónak megfelelő összeget kaphat havonta, de ebből kell fenntartania a rendelőt is. A költségek több mint 80 százaléka fix, hiszen magánvállalkozóként szerződést kell kötni például a veszélyes hulladék elszállítására, alkalmazni kell egy asszisztenst, részt kell venni a továbbképzéseken és fizetni kell a 16 százalékos jövedelemadót is. A minisztérium azt is elvárja, hogy az elektronikus infrastruktúra kiépítésének költségét is a háziorvosok állják.

Az új keretszerződés aláírásával 25 százalékkal csökkenne a fejkvóta és további 25 százalékkal a szolgáltatások finanszírozása is − foglalta össze Soós, aki szerint így nem lehet gazdaságosan rendelőt működtetni. A június elsején életbe lépő szabályozás ráadásul bírság ellenében kötelezővé tenné a családorvosok számára, hogy éjszakai ügyeletet is vállaljanak az ország 60 ügyeleti központjának egyikében. A tervek szerint az ügyeleti óradíj − szakmai fokozattól függetlenül − a mai 10 lejről 12,8 lejre nőne, az egészségügyi személyzet többi tagjánál egyéni alku tárgyát képezné, de nem lehet kevesebb 8 lejnél. (Helyi hírek szerint a minisztérium ezt a jogszabály-módosítót már kivette a keretszerződésből, az érdekelteket azonban erről hivatalosan még nem értesítették.)

A betegeket nem éri kár azért, mert az orvosok nem kötnek szerződést a biztosítóval − tette hozzá Soós −, mert a rendelők folytatják tevékenységüket, a szolgáltatások ellenértékéért kapott számlát be lehet nyújtani az egészségpénztárhoz.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet