BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Viszik a drágaköveket, mint a cukrot

2011. május 20. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagy küzdelemben talált gazdára a Sotheby\'s e heti genfi ékszerárverésén egy smaragdokból és gyémántokból összerakott diadém: az 1900 körül készült fejdíszt jutalékkal együtt csaknem 11,3 millió svájci frankért (12,7 millió dollár) szerezte meg a hat licitáló egyike (a telefonos ajánlat mögött vélhetőleg észak-amerikai vevő áll). Ez az ár nemcsak az 4,6−9,2 millió svájci frankos becsértéksávot múlja felül, hanem abszolút kategóriarekordot is jelent − emelte ki a ház közleménye −, ennyi pénzt egy diadémért még sose adtak aukción. (Az előző rekord nagyjából a mostani fele volt, 2008-ban a Christie\'s 6,2 millió USA-dollárnak megfelelő összegért adott el egy gyémámtdiadémot.) A 11, összesen több mint 500 karát összsúlyú, körteformájú smaragddal díszített fejdíszt annak idején egy porosz bányamágnás, a később hercegi rangot is szerző Guido von Henckel csináltatta orosz feleségének.

Az összesített eredménnyel is elégedett lehet a Sotheby\'s, hiszen a 479 tétel 90 százaléka elkelt, a teljes értékesítési összeg 78,9 millió frankra rúgott − ez a harmadik legmagasabb, amit ékszeraukción valaha elértek. Eredetileg egyébként nem a rekorder diadémért várták a legmagasabb összeget, hanem egy rózsaszín gyémántért: a 10,99 karátos, nagyjából egy SIM-kártyával azonos méretű, platinagyűrűre illesztett drágakő 9,6 millió svájci frankért (10,8 millió dollár) kelt el, 8,3−14,8 millió frankos becslés után. A magánkollekcióból kikerült drágakő több mint 30 éve nem fordult meg a piacon, beadását most az is indokolhatta, hogy a gyémántok − és általában a drágakövek − manapság magasabb árakat érnek el, mint a válság előtt, a ritka színes példányok pedig különösen drágán kelnek el.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet