BUX 139231.16 -0,05 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ezrek perelnek a regisztrációs adó miatt Romániában

2011. május 20. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint 12 ezer gépkocsi-tulajdonos nyújtott be keresetet a román állammal szemben, visszakövetelve a használt gépkocsi vásárlásakor kifizetett regisztrációs adót − tájékoztatta a Napi Gazdaságot Borbély László, Románia környezetvédelmi minisztere. A zöldtárca adatai szerint a bíróság több mint négyezer esetben döntött a felperes javára, eddig 135 személynek összesen 230 ezer eurót fizettek vissza. Az Európai Bíróság áprilisi döntése szerint a közösségi joggal ellentétes az a környezetszennyezési adó, amelyet Romániában a gépjárműveket első nyilvántartásba vételekor kivetnek. A döntés nyilvánosságra hozatala óta valóságos roham indult a helyi  bíróságokon, a helyi sajtóban pedig kampányszerűen buzdítják az  állampolgárokat, hogy követeljék vissza a sokak szerint jogtalanul  kivetett terhet, több újság részletes útmutatást is közölt a szükséges  tennivalókról.

Az uniós bírálat azonban csupán a 2008  és 2009 között érvényben lévő jogszabályra vonatkozik − hangsúlyozta Borbély −, akkor ugyanis  csak a külföldön vásárolt gépkocsik forgalomba helyezésekor kellett  illetéket fizetni, a Romániában vásárolt használt autók adómentességet  élveztek − 2009 után azonban az uniós normáknak megfelelően változtatták meg a jogszabályt. A 2008-ban bevezetett regisztrációs adóból tavaly közel 170 millió euró folyt be a tárca kasszájába, amit a helyi  roncsprogram finanszírozására fordítottak. Idén ismét jelentősen, a teljesítmény függvényében 45-50 százalékkal emelte a román kormány a  regisztrációs illetéket, ez azonban újabb módosításra szorul.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet