Több mint 12 ezer gépkocsi-tulajdonos nyújtott be keresetet a román állammal szemben, visszakövetelve a használt gépkocsi vásárlásakor kifizetett regisztrációs adót − tájékoztatta a Napi Gazdaságot Borbély László, Románia környezetvédelmi minisztere. A zöldtárca adatai szerint a bíróság több mint négyezer esetben döntött a felperes javára, eddig 135 személynek összesen 230 ezer eurót fizettek vissza. Az Európai Bíróság áprilisi döntése szerint a közösségi joggal ellentétes az a környezetszennyezési adó, amelyet Romániában a gépjárműveket első nyilvántartásba vételekor kivetnek. A döntés nyilvánosságra hozatala óta valóságos roham indult a helyi bíróságokon, a helyi sajtóban pedig kampányszerűen buzdítják az állampolgárokat, hogy követeljék vissza a sokak szerint jogtalanul kivetett terhet, több újság részletes útmutatást is közölt a szükséges tennivalókról.
Az uniós bírálat azonban csupán a 2008 és 2009 között érvényben lévő jogszabályra vonatkozik − hangsúlyozta Borbély −, akkor ugyanis csak a külföldön vásárolt gépkocsik forgalomba helyezésekor kellett illetéket fizetni, a Romániában vásárolt használt autók adómentességet élveztek − 2009 után azonban az uniós normáknak megfelelően változtatták meg a jogszabályt. A 2008-ban bevezetett regisztrációs adóból tavaly közel 170 millió euró folyt be a tárca kasszájába, amit a helyi roncsprogram finanszírozására fordítottak. Idén ismét jelentősen, a teljesítmény függvényében 45-50 százalékkal emelte a román kormány a regisztrációs illetéket, ez azonban újabb módosításra szorul.
