BUX 139772.70 0,11 %
OTP 45860 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU kartellezést gyanít a konténerszállítóknál

2011. május 19. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb, ezúttal nemcsak európai, hanem ázsiai tengeri konténerszállító vállalatokat vont be az Európai Bizottság (EB) a legújabb átfogó antitrösztvizsgálatába. A dán A.P. Möller-Maersk és további európai cégek − köztük a francia CMA-CGM és a német Hapag-Lloyd − mellett most már ázsiai vállalatoknál, többek között a dél-koreai Hanjin Shippingnél és a tajvani Evergreen Marine-nél is tartottak meglepetésszerű ellenőrzéseket az EB nyomozói. Az európai versenyhatóságok gyanúját az váltotta ki, hogy 2009-ben, a gazdasági világválság kiteljesedése idején annak ellenére emelkedtek a konténerszállítási árak, hogy a világkereskedelem volumenével együtt a szállítás iránti kereslet is zuhant, és a tengeri szállítóhajók óriási felesleges kapacitással rendelkeztek. Az európai és ázsiai konténerszállító cégek egyaránt azzal védekeztek, hogy éppen a túlkapacitás elkerüléséért tudatosan vonták ki a forgalomból flottáik jelentős részét − ezért horgonyzott le Szingapúr mellett az 500 hatalmas teherszállító hajóból álló szellemflotta, amit sokan a recesszió jelképének tartanak −, és lassították a szállítás sebességét, így fordulhatott elő, hogy minden racionális piaci magyarázat ellenére emelkedtek az árak. A kérdés az, hogy egymással az árakat is egyeztetve léptek-e fel a túlkapacitás ellen − ha az EB bizonyítani tudja gyanúját, akkor árbevételük akár negyedére is bírságolhatják a legnagyobb tengeri szállítókat.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet