Az éves fogyasztói árindex 0,1 százalékponttal, 2,8 százalékra nőtt áprilisban az eurózónában, az unió 27 tagországában pedig hasonló mértékben, 3,2 százalékra gyorsult. A részletes adatokból kiderül, hogy áprilisban is az energia- és üzemanyagárak, valamint az áram és az alkoholtermékek árai emelkedtek elsősorban. Az IHS Global Insight vezető közgazdásza szerint a magas infláció, valamint a pénteki erős GDP-növekedési adatok valószínűvé teszik az Európai Központi Bank (ECB) részéről az agresszívebb szigorítási politikát; ettől függetlenül az eddigiekhez hasonlóan júliusban várható a következő európai kamatemelés. Áprilisban negyed százalékponttal, 1,25 százalékra növelte az alapkamatot az ECB, amit a kétszázalékos inflációs céltól való távolodással indokoltak. A legmagasabb fogyasztói áremelkedés Romániában (8,4 százalék), Észtországban (4,5 százalék) és Magyarországon (4,4 százalék) volt áprilisban, míg a Írországban, Csehországban és Svédországban emelkedtek a legkevésbé az árak.
Jó hír azonban, hogy az eurózóna újra külkereskedelmi többletet termelt márciusban: a februári 3 milliárd eurós deficit után 2,8 milliárd eurós többletet eredményezett az import és az export egyenlege. Ez megfelel a korábbi tapasztalatoknak − tavaly márciusban 2,7 milliárd eurós többlet követte az előző havi deficitet −, hiszen az európai országok a tavasz beköszöntével kevesebbet költenek a túlnyomórészt importált gázra és fűtőolajra. Ezúttal azonban a jelentős exportnövekedés is hozzátett a kedvezőbb egyenleghez: a valutablokk kivitele a februári 134,8 milliárd euróról 157,9 milliárd euróra javult.
