BUX 139187.23 -0,08 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Privatizációt vár Romániától az IMF

2011. május 10. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hosszas alkudozás után, a hét végén jutott egyezségre a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége és a román kormány az új, 3,5 milliárd euró értékű hitelkeret feltételeiről. Minden jel arra mutat, hogy a recesszió véget ért Romániában, továbbra is kihívást jelent ugyanakkor a 2012-re tervezett, 3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány elérése − fogalmazott hétfőn az IMF delegációját vezető Jeffrey Franks, a washingtoni pénzintézet Romániáért felelős biztosa. Bukarest vállalta, hogy 2015-ig fokozatosan liberalizálja a gáz és az elektromos energia árát, privatizálja az energetikai cégeket, az állami tulajdonban lévő vállalatok menedzsmentjét pedig szakmai vezetésre cseréli.

A következő hónapokban az állam olyan nagyvállalatokban birtokolt részesedésétől tervez megválni, mint a Hidroelectrica, a Nuclearelectrica, a Romgaz és a Trangaz, de átszervezik a vasúttársaságot is. Az áfa, az egykulcsos adó vagy egyéb adónemek csökkentését 5-10 éven belül nem tartja elképzelhetőnek Franks, mint fogalmazott, Romániának előbb hatékonyabbá kell tennie adórendszerét, és növelnie kell bevételeit. Az IMF Románia-felelőse ugyanakkor alig 10 százaléknyi esélyt lát arra, hogy Románia lehívja az IMF által rendelkezésére bocsátott összeget.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet