BUX 140415.77 0,57 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pörögnek a német gazdaság motorjai

Jó negyedévet zártak a német gazdaság óriásai, mind a BMW, mind a Siemens várakozáson felüli nyereségről és optimista kilátásokról számolt be. A két gyorsjelentés megerősíti a konjunktúraindexek által sugallt képet, miszerint csúcsra jár a német gazdaság.

2011. május 5. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Soha nem adott még el annyi autót a legnagyobb német luxusautó-gyártó, a BMW AG, és nem is termelt annyi nyereséget, mint az idei első negyedévben. A bajor társaság üzemi profitja az egy évvel ezelőtti négyszeresére, 1,9 milliárd euróra nőtt az év első három havában, ami magabiztosan meghaladja a Bloomberg 1,5 milliárd eurós elemzői konszenzusát is. Az árbevétel 29 százalékkal, 16 milliárd euróra emelkedett.

A BMW eredményét főleg a kínai és az amerikai piaci kereslet húzta fel, amely az év végére messze felülmúlhatja a korábban kijelölt 1,5 milliós értékesítési célját − mondta Norbert Reithofer vezérigazgató. A feltörekvő piacokon a tehetősebb réteg gyarapodása, az Egyesült Államokban pedig a magas benzinár folytán a hatékonyabb autók iránti érdeklődés miatt került jobb helyzetbe a BMW. A társaság részvényei a gyorsjelentésre eleinte emelkedni is tudtak, ám az általános rossz hangulatban másfél százalékos esésbe váltott a papír a frankfurti tőzsdén.

Duplázódott a legnagyobb európai ipari konglomerátum, a Siemens AG profitja, és a megrendelések is megugrottak − derül ki a társaság jelentéséből. Így a menedzsment korábbi, éves összehasonlításban 35 százalékos profitbővülési előrejelzését 75 százalékos emelkedésre javította a folyó pénzügyi évre. A Siemens második pénzügyi negyedéves 3,17 milliárd eurós nettó nyereségének jelentős része az Areva SA-val közös atomipari vállalkozás eladásából keletkezett. Az árbevétel az egy évvel korábbi 16,5 milliárd euróról 6 százalékkal, 17,7 milliárd euróra bővült.

A konglomerátum vezérigazgatója, Peter Löscher a rendelésállomány növekedését emelte ki. A negyedév alatt érkezett új megrendelések értéke 28 százalékkal, 20,65 milliárd euróra nőtt. A legnagyobb, 77 százalékos növekmény Németországban volt tapasztalható, míg Indiában 58, Kínában viszont csupán 15 százalékkal nőtt a rendelésállomány. A javulás főleg az ipari részleg teljesítményének köszönhető, elemzők szerint már a feltörekvő piacokon is sokallják a feldolgozóipari cégek a bérköltségeket, ezért egyre többet költenek a gépesítésre és egyéb gyári felszerelésekre. Az IPO előtt álló Osram 87 millió eurós profitot ért el. A befektetőket mindenesetre nem győzte meg a jelentés, a Siemens-részvények 2,5 százalékos mínusszal zártak tegnap.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet