Április helyett várhatóan csak június elején lép életbe a román kormány rendelete, amely többek között meghatározza, hogy a háziorvosok havonta mennyi ártámogatott gyógyszert írhatnak fel. Emellett a betegeket elektronikus úton regisztrálni is kell, a szükséges eszközök beszerzésére azonban nincs költségvetési forrás. Bár a háziorvosok 80 százaléka azzal fenyegetőzik, hogy nem írja alá a két évre szóló szerződést az egészségbiztosítóval (CNAS), és magánúton folytatja praxisát, a pénzhiánnyal küzdő egészségügyi tárca szerint az új szabályozásra azért van szükség, hogy megszűnjenek a visszaélések. Az egészségbiztosító az év elején 1,9 milliárd lejjel (közel 500 millió euró) tartozott a gyógyszerforgalmazóknak, a számlák kiegyenlítésére a költségvetés júliusi ratifikálásáig nincs esély − állítja Viorel Vasile, a gyógyszerforgalmazók egyesületének elnöke.
Egy felmérés szerint Romániában az egy főre jutó vénykötelesgyógyszer-fogyasztás értéke évente nem haladja meg a 100 eurót (az uniós átlag 450 euró). Míg 2008-ban a hazai össztermék 4,22 százalékát fordították egészségügyi támogatásra, tavaly már csak a GDP három százaléka, azaz évente lakosonként 275 euró jutott e célra, idén pedig ez 230 euróra csökkent. A minisztérium 2011-ben 4,4 milliárd lejből gazdálkodhat, ennek 7-8 százalékát gyógyszerár-támogatásra fordítják. A piaci szereplők úgy vélik, a generikus gyógyszerek szélesebb körű használatával több pénzt lehetne megspórolni, mint korlátozással. (Az EU átlagában az ártámogatott gyógyszerek 50 százaléka generikus gyógyszer, Romániában ez az arány alig 20-25 százalék.) Romániában több mint 1200 napot kell várni arra, hogy egy új gyógyszer felkerüljön az ártámogatottak listájára, az unió más országaiban a leghosszabb várakozási idő sem haladja meg a 400 napot − panaszkodnak a gyártók.
