BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is gyengélkedőn a brit gazdaság

Hiába tért vissza a növekedés a brit gazdaságban, elemzők szerint a hosszú trend inkább negatívba hajlik, ráadásul a kormányzati kiadáscsökkentések negatív hatását még nem is lehet érezni.

2011. április 28. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagy-Britannia bruttó hazai terméke az elemzői várakozásoknak megfelelően 0,5 százalékkal nőtt az idei első negyedévben az előző negyedhez képest (éves összevetésben 1,8 százalékkal bővült). A tavalyi utolsó negyedévben azonban − főleg a szokatlan havazás miatti teljesítménycsökkenés miatt − ugyanígy fél százalékkal esett vissza a GDP, az utóbbi fél évben tehát legfeljebb stagnált a brit gazdaság. A pénzügyminisztérium a növekedés visszatérését, a brit gazdaságban tíz százalék alatti részesedéssel bíró feldolgozóipar fellendülését, az ehhez kapcsolódó munkahelyteremtést hangsúlyozta közleményében. A brit GDP legnagyobb részét megtermelő szolgáltató szektor 0,9 százalékkal bővült, ilyen lendületes növekedésre négy éve nem volt példa − az építőipar viszont 4,7 százalékkal visszaesett.

Az elemzők fanyalogtak az adatok láttán, hiszen a félszázalékos bővülés egészen gyenge, a Capital Economics elemzője szerint inkább recesszióba hajló hosszú távú trendre utal. Egyszerűen visszatért a tavalyi utolsó negyedévben kiesett teljesítmény, márpedig ezt nem lehet növekedési pályának nevezni − vélte a brit statisztikai hivatal közgazdásza. Ennél is borúsabbak a hosszú távú kilátások, hiszen a brit kormány minden fejlett országnál keményebb, összesen 111 milliárd fontos kiadáscsökkentésre készül, amit aligha vészelnek át recesszió nélkül. Ha viszont újra zsugorodik a brit gazdaság, akkor a négy százalék feletti infláció ellenére még kevésbé lesz valószínű, hogy a Bank of England kamatot emeljen.

Újabb érvet talált viszont a növekedés visszatérésében George Osborne pénzügyminiszter, aki szerint a hátrányos globális környezet ellenére is folytatni kell a költségvetési hiány és az államadósság lefaragását. A konzervatív kormány szerint a közigazgatási szektor leépítésével, illetve a kormányzati transzferekből élők fogyasztásának visszaszorulásával az eddiginél nagyobb tér nyílik a magánvállalkozások előtt. A munkáspárti árnyékkormány pénzügyminisztere, Ed Balls azonban úgy gondolja, hogy túl gyors a kiadáscsökkentés és a kormánynak inkább a foglalkoztatottság növelésére kellene koncentrálnia, hogy az ország \"kinőhesse\" adósságait. Balls szerint a  kormány a tervezetten felül 46 milliárd fontnyi hitel felvételére kényszerülhet az adóbevételek gyengesége miatt.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet