A román kormány március végén két évre szóló, úgynevezett elővigyázatossági hitelszerződés keretében közel 3,5 milliárd eurót kölcsönzött az IMF-től, 1,4 milliárd eurót az EB, további 400 millió eurót pedig a Világbank ad. A delegációt ugyanaz a Jeffrey Franks, az IMF Romániáért és Bulgáriáért felelős biztosa vezeti majd, aki az előző, közel 20 milliárd eurós hitelmegállapodást is felügyelte. Bár a román kormány többször is hangoztatta, hogy a nemzetközi szervezetek által rendelkezésére bocsátott hitelösszegre nincs szüksége az országnak, a pénzt csak rendkívüli esetben hívják le, a washingtoni pénzintézet által támasztott feltételeket ennek ellenére teljesítenie kell. Az IMF egyik legfontosabb követelménye volt, hogy a kormány mihamarabb rendezze a 2010. december végén esedékes, ám azóta rendezetlen adósságait. Bukarest vállalta, hogy április végéig kidolgoz egy adósságkezelő cselekvéstervet, amely rövid távon rendezi a tartozásokat, illetve a beépített ellenőrző mechanizmusok meggátolnák a további adósságok felhalmozását. Emellett a kormány arra is ígéretet tett, hogy átszervezi és hatékonnyá teszi a veszteségesen működő állami vállalatokat, a vasúttársaságot és a nemzeti légitársaságot.
A statisztikai adatokból azonban kiderül, hogy az állami társaságok adósságállománya az elmúlt két évben közel kétmilliárd lejjel, 23,1 milliárd lejről 24,9 milliárdra (1615,5 milliárd forintra) nőtt. Az elemzők többsége úgy véli, hogy Bukarestnek az első negyedévben úgy sikerült költségvetési hiányát a vállalt keretek közé szorítani, hogy tovább halasztotta a magánszektor számláinak kifizetését. Most, hogy Bukarest már nincs rászorulva az IMF pénzére, várhatóan a teljesítési hajlandóság is jelentősen csökken, ráadásul 2012-ben helyhatósági és parlamenti választások lesznek Romániában, ezért a népszerűtlen, ám a gazdaság talpra állításához elengedhetetlen lépések tovább halasztódnak.
