BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Észak Dél ellen a csúcsgasztronómiában

2011. április 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem talált legyőzőre az északi konyha: idén is a koppenhágai Noma vezeti a brit Restaurant Magazine által megjelentetett, a S. Pellegrino ásványvízcég támogatásával készült listát, amelyre a világ ötven legjobb étterme kerülhet föl (Napi Gazdaság, 2011. április 20.).  A 33 éves, félig dán, félig macedón René Redzepi vezette étterem nevében is az északi gasztronómia dicsőségét hirdeti: a Noma a Nordisk Mad − északi étel − kifejezés rövidítése. Redzepi ebben olyan következetes, hogy nem is használ számos olyan alapanyagot, amelyek nélkül elképzelhetetlen a csúcskonyhák többsége: az étterem honlapján is leszögezi, hogy itt nincs libamáj, olívaolaj vagy napon szárított paradicsom. Van viszont helyette tengeri sün és pézsmatulok, kapor és izlandi aludttej, megtalálhatók a zord vidékek bogyói, de az olyan szerény hozzávalók is, mint a burgonya, a hüvelyesek vagy a gabonafélék − természetesen új, szokatlan tálalásban. Az alapanyagokat folyamatosan kutatják fel az északi tájakon, az étterem maga végzi az olyan előkészítő műveleteket, mint a füstölés, a savanyítás, a szárítás vagy a besózás, de maguk készítik az eceteket és a különféle párlatokat is.

A dán főváros Christianshavn negyedében, egy XVIII. századi restaurált raktárépületben levő 42 személyes étterem alapításától kezdve hét év alatt tette meg a Restaurant-lista élére vezető utat; a tavalyi első helyezés utáni napon több mint százezren próbáltak meg az interneten asztalt foglalni a Nomába − mondta el egy korábbi interjúban Redzepi. Az azóta átszervezett rendszerben minden hónap elején lehet három hónappal későbbre foglalni, legközelebb tehát május 2-án augusztusra.

A Noma sikere ugyanakkor még nem jelenti a nordikus gasztronómia általános sikerét, hiszen az első tízből öt vendéglő a mediterrán térségből való. A dán étterem után először egy finn képviseli a listán Északot, a 36. helyezett Chez Dominique, amely az északi és a francia konyha vegyítésével szerzett hírnevet. A második ötvenben már vannak svéd éttermek is, sőt az 57. helyezett stockholmi Frantzén/Lindeberg elnyerte a figyelemre méltók különdíját − a páros étterme két évvel nyitás után már két Michelin-csillagot mondhatott magáénak. Különdíjat osztanak még egyebek közt a legmagasabban kezdő újoncnak − idén az egyből a 34. helyen kezdő londoni Ledbury nyerte el − , a legjobb női séfnek − ezúttal a 67. helyre sorolt francia Maison Pic főnöke, a 41 éves Anne-Sophie Pic nyerte el −, a legmagasabb presztízst azonban talán a séfek választása nevű díj élvezi, ezt idén a negyedik helyezett olasz vendéglő, a modenai Osteria Francescana nyerte el.
A kelet-közép-európai térségből egyedül a hagyományos osztrák konyhát vivő bécsi Steiereck került fel listára, 22. helyezése eggyel rosszabb a tavalyinál, Kelet-Európát pedig három moszkvai étterem képviseli, közülük az újonc Varvary rögtön a 48. lett.

Legközelebb május elején lehet helyfoglalással próbálkozni a Nomában
Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet