BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EP tovább szigorította a hatos csomagot

2011. április 21. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még szigorúbb lesz a magyar uniós elnökség fő prioritásaként számon tartott, az európai gazdasági kormányzást szorosabbra fűző hatos jogszabálycsomag, miután keresztülment az Európai Parlament gazdasági bizottságán, és kemény tárgyalássorozat következik még a javaslatok júniusban várható elfogadása előtt. Az Európai Bizottság (EB), illetve az EU elnöke, Herman Van Rompuy vezette munkacsoport tavaly szeptemberben állt elő az uniós országok költségvetési politikáit az eddiginél szorosabban összehangoló törvényjavaslatokkal. A szabályokhoz rendelt szankciók életbe lépésével kapcsolatban azonban heves viták dúltak a tagállamok között, ráadásul a hat jogszabály közül négy esetében az EP hozzájárulására is szükség van. A márciusban a tagállamok által kicsikart engedményeket − melyeket az Európai Központi Bank keményen kritizált − az EP módosító indítványai nagyrészt elvennék, sőt a javaslat az eredetihez képest is további szigorodott. A fiskális fegyelmezetlenségért járó büntetések automatikusan lépnének életbe, és nagyobb hatalmat adnának az EB-nek a tagállamoknak szóló figyelmeztetések kiadásánál, illetve a strukturális reformok kidolgozásánál.

Az EB közben előterjesztette az EU jövő évi költségvetési tervezetét, amely 132,7 milliárd euró kifizetést irányoz elő − ez az ideinél 4,9 százalékkal több. Janusz Lewandowski költségvetési biztos szerint a büdzsé tükrözi a tagállamokban tért hódító takarékossági szellemet, ugyanakkor a strukturális és kohéziós alapokra, illetve a kutatás-fejlesztés finanszírozására fordítandó források jelentősen növekednének.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet