BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óvnak a pánikreakcióktól a lengyel galambok

Elvben újabb kamatemelést tenne indokolttá Lengyelországban a márciusban megugró infláció, a monetáris döntéshozók közül azonban most a galambok hangja erősebb. A jegybankelnök az alacsony maginflációban bízik.

2011. április 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Súlyos tévedés lenne a lengyel jegybank részéről, ha a monetáris tanács (RPP) májusi ülésén ismét kamatot emelne − jelentette ki a Bloombergnek adott tegnapi interjújában az RPP egy tagja, Adam Glapinski. Ha szigorítanánk, az csak a márciusi inflációra adott pánikreakció lenne − fejtette ki Glapinski −, márpedig a tanács nem engedhet a pániknak, különösen ha az alaptalan. A monetáris döntéshozó szerint semmi olyan nem történt, ami miatt meg kellene változtatni a 2011-re tervezett forgatókönyvet, amely szerint a lengyel jegybank idén minimum kétszer, maximum négyszer emeli az alapkamatot, mindannyiszor 25 bázisponttal.

Két szigorítás már megvolt: először januárban nyúltak az akkor másfél éve rekordmélységben, 3,50 százalékon álló irányadó kamathoz (Napi Gazdaság, 2011. január 20.), utána pedig április 5-én emeltek, így alakult ki a mai 4 százalékos szint. (A múlt héten közzétett jegyzőkönyv szerint az RPP márciusi ülésén is felmerült a szigorítás, akkor 6:3 arányban elvetették ezt a javaslatot.) Az áprilisi döntés után került nyilvánosságra, hogy márciusban két és fél éve nem látott szintre, 4,3 százalékra szökött fel az előző havi 3,6 százalékról az év/éves infláció − a jegybank célszáma 2,5 százalék, plusz−mínusz 1 százalékpontos toleranciasávval.

A márciusi ugrás egy évtizede a legnagyobb egyhavi emelkedés volt az inflációban, de Glapinski szerint a várakozások erősödésének csupán lélektani okai lehetnek, mert a gazdaság túl lassan növekszik ahhoz, hogy komolyabb nyomás nehezedjék a bérekre és az árakra. A magánberuházások továbbra sem élénkülnek, így az idei GDP-növekedés sem éri el a 4 százalékot − fogalmazott az RPP tagja, hozzátéve: 13 százalékos munkanélküliség mellett a dolgozók nem fognak magasabb béreket követelni. (Tavaly a varsói statisztikai hivatal előzetes adatai szerint 3,8 százalékkal bővült a lengyel GDP a 2009-es 1,7 százalék után.)

Kicsit óvatosabban fogalmazott néhány nappal korábban a The Wall Street Journalnek nyilatkozva Marek Belka, a lengyel jegybank elnöke: a márciusi infláció meghaladta a jegybank által tolerálhatót − ismerte el −, és ez felgyorsíthatja a már megkezdett szigorítási ciklus ütemét. Belka ugyanakkor kijelentette: a monetáris politikát nem vezérelheti csak az, hogy reagáljanak a legfrissebb adatokra, ráadásul a márciusi kiugrásban az inflációs kosár átalakítása is szerepet játszott. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt maginfláció csupán 1,7 százalék volt és ez várhatóan nem fog sokat változni.

A 4 százalékos lengyel alapkamat és az eurózóna 1,25 százalékos kamata közti különbség továbbra is vonzóvá teheti Lengyelországot tőkebeáramlás szempontjából − mondta Belka −, és ez lehetőséget teremt a zloty erősödésére is, amit persze visszafoghat az általános globális kockázatkerülés. A piacok olyan turbulensek és idegesek − tette hozzá −, hogy a kamatkülönbségek nem játszanak akkora szerepet a tőkeáramlásban, mint amekkorát kellene.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet