BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén biztosan nem vág a román jegybank

2011. április 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A román jegybank (BNR) 2012 első felében, várhatóan két lépésben 6,75 százalékig emeli majd az alapkamatot, ellensúlyozva ezzel a kormánynak a választási évekre jellemző populista intézkedéseit − derül ki az Erste bank elemzéséből. A pénzintézet szakemberei ugyanakkor úgy vélik, hogy a központi bank idei háromszázalékos inflációs célértéke jelentős módosításra szorul: az IMF-fel és az EU-val kötött hitelszerződésben Románia vállalta, hogy az energiahordozók, a tömegközlekedés és más államilag szubvencionált szolgáltatások árát fokozatosan a piaci szinthez közelíti, aminek jelentős inflációgerjesztő hatása lesz. A BNR politikája az utóbbi időszakban a nemzeti valuta látványos erősödését eredményezte, a lej euróhoz viszonyított árfolyama 4,10-es szint alá csökkent. Az importjavak piaci ára ennek ellenére nem csökkent, az exportőröket viszont jelentős kár érte − figyelmeztet az Erste jelentése.

Rövid távon nem lát esélyt az irányadó kamat csökkentésére a Citibank sem, az elemzői konszenzus év végére 4,5 százalékos inflációt és 6,25 százalékos alapkamatot valószínűsít.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet