BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befagyasztaná az üzemanyagárakat Románia

2011. április 18. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A román kormányfő arra kérte a versenyhivatalt, hogy vizsgálják meg az üzemanyagárak ideiglenes befagyasztásának lehetőségét − tájékoztatta a Napi Gazdaságot Neményi József, a versenytanács RMDSZ-es tagja. A helyi jogszabályok lehetővé teszik ugyan, hogy krízishelyzetben bizonyos ágazatokban befagyasszák az árakat, a versenytanács azonban csak indokolt esetben és uniós jóváhagyással bólinthatna rá az üzemanyagár-stopra − mondta Neményi. Hozzátette: a folyamat elég nehézkes, az engedélyezési procedúra akár három hónapot is igénybe venne. A helyi üzemanyagpiac 80 százalékát uraló OMV Petrom olajtársaság elvben elfogadhatónak tartja az ideiglenes árstopot, amennyiben a kormány a konkurens cégeket is kötelezi az árbefagyasztásra. Neményi ugyanakkor úgy véli, Románia nincs olyan helyzetben, ami indokolná a drasztikus beavatkozást. A román adóhatóság (ANAF) január elején nyilvánosságra hozott jelentése szerint a helyi olajtársaságok 2010-ben többször is önkényesen emelték az üzemanyagárakat, annak ellenére, hogy sem az olaj világpiaci árának alakulása, sem az árfolyamváltozás nem indokolta azt. Emil Boc miniszterelnök akkor további vizsgálatokat ígért ez ügyben, ennek eredményét még nem hozták nyilvánosságra. A statisztikai hivatal adatai szerint 2010-ben több mint 15 százalékkal emelkedtek az üzemanyagárak Romániában a 2009-es 13 százalékos drágulást követően. A román kutaknál egy liter benzin ára a múlt heti drágulást követően elérte a 6 lejt, ami 4,5 százalékos növekedést jelent 2010 decemberéhez képest.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet