Szigorú intézkedésekkel próbál Bukarest véget vetni a Romániában is egyre nagyobb mérteket öltő színesfémtolvajlásnak: miután a jól szervezett bandákban tevékenykedő rongálókat igen ritkán sikerül a rendőrségnek kézre keríteni, a hatóságok úgy döntöttek, hogy a begyűjtő központokat vonják szigorúbb ellenőrzés alá. A kormány március végén sürgősségi kormányrendeletben tiltotta meg a színesfém-felvásárlásra szakosodott cégeknek, hogy magánszemélyektől ipari eredetű fémhulladékot vásároljanak. Tettenérés esetén bevonják a cég működési engedélyét, a vállalkozót pedig 20 ezertől 40 ezer lejig (közel 5−10 ezer euró) terjedő kártérítés megfizetésére kötelezhetik − ismertette az új jogszabályt Ioana Muntean kormányszóvivő. Hozzátette: a szigorításra azért volt szükség, mert a jelenség az egyre nagyobb mértékű anyagi kár mellett már a közlekedésbiztonságot is veszélyezteti. A színesfémtolvajok elsősorban a vasút infrastruktúráját támadják, kábeleket, különböző fém alkatrészeket, vágánydarabokat tulajdonítanak el, órákra megbénítva ezzel a vasúti forgalmat. Tavaly a román vasúttársaságot (CFR) háromezer alkalommal érte támadás, az okozott kár 2009-hez képest megkétszereződött, és elérte 4,3 millió eurót − derül ki a vállalat jelentéséből.
Megkönnyíti a tolvajok dolgát az is, hogy Romániában jellemzően a földfelszín felett, oszlopokon futnak mind a telekommunikációs, mind pedig az áramkábelek. A huzalok pótlása jelentős anyagi kárt okoz a helyi telefontársaságoknak és az áramszolgáltatóknak, a lakosság pedig nemritkán napokra telefon, internetelérhetőség vagy áram nélkül marad. A színesfém-kereskedők − bár nem szívesen nyilatkoznak − úgy vélik, hogy az elsősorban cégekre vonatkozó jogszabály-módosítás nem állítja meg a színesfémtolvajokat, hiszen a begyűjtött fémhulladék jelentős részét amúgy is feketén értékesítették.
Az új jogszabály két évig marad érvényben, a bírságként befizetett összegek a kárt szenvedett társaságok kasszájába kerül, amit kárenyhítésre, illetve korszerűsítésre fordíthatnak.
