Az európai bankok jelenthetik az egyik legnagyobb bajt a világ pénzügyi rendszerére, mivel túlságosan instabil a helyzetük − véli a Nemzetközi Valutaalap., amely a hiányos politikai intézkedések mellett kifogásolja azt is, hogy a bankszektorban sem voltak megfelelő reformok. Az IMF úgy látja, elsősorban a német, olasz, portugál és spanyol bankok, illetve takarékszövetkezetek vannak nehéz helyzetben. Európa nem kerülheti el az életképtelen bankok szerkezeti átalakítását és a működő bankok feltőkésítését, utóbbinak egy részét valószínűleg közpénzekből − vélik a szervezet szakértői. A gondokat az is növeli , hogy nagyon sok pénzintézet, különösen a leggyengébb európai bankok, erősen függnek egymástól, ami fokozza a kockázatokat a rendszer egészére nézve. A részvénypiacok jól jelzik, hogy mely bankok esetében tartanak leginkább a befektetők a problémáktól, hiszen míg például Németországban a Commerzbank csupán 1 százalékkal esett − igaz, itt már tudni lehet, mekkora lesz a tőkeeemelés −, addig a Deutsche Bank több mint 3 százalékkal csúszott le. Szintén több mint 2 százalékkal csökkent az Unicredit értéke.
