Március végéig 9679 új gépjárműre került rendszám Romániában, 10 százalékkal több, mint 2010 hasonló időszakában- derül ki a Gépjármű- és Gépjárművezetés-Ellenőrző Hivatal (DRPCIV) adataiból. A látszólag kedvező adat azonban csalóka, a személyautó-eladások ugyanis továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak, a növekedést a nagy számban forgalomba helyezett haszongépjárművek táplálták. Márciusban ugyanis alig 3793 személyautóra került rendszám, ami hat százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Ezzel szemben több mint ezer, áruszállításra alkalmas járművet helyeztek forgalomba, 140 százalékkal többet, mint 2010 márciusában. A személyautók piacán az eladási toplistát márciusban is a Dacia uralta, a Renault román leánya a múlt hónapban 880 gépkocsit értékesített, 5,2 százalékkal többet, mint a tavalyi év azonos időszakában. A második legnépszerűbb márka a Skoda, 490 gépkocsit értékesített, 2010 márciusához képest 35 százalékkal többet. Ezzel szemben Volkswagenből mindössze 449, míg Renaultból csak 257 darab fogyott, ami 6 illetve 22 százalékos visszaesést takar.
Úgy tűnik, hogy a regisztrációs adó emelése végleg betett a nemrég még virágzó romániai használtautó-piacnak, márciusban ugyanis alig több, mint öt ezer használt személyautót helyeztek forgalomba, 60 százalékkal kevesebbet, mint 2010. harmadik havában. Az év első három hónapjában 11 százalékkal csökkent a regisztrált használtautók száma, azonban még így is több mint 31 ezer elsősorban Nyugat-Európából behozott gépkocsi került a román utakra.
A januárban megemelt regisztrációs adó miatt már nem éri meg külföldön alacsony áron vásárolt autót Romániába hozni, az Euro 2-es és 3-as erőforrással ellátott járművek már el is tűntek a piacokról, illetve a kereskedők kínálatából - mondta Mediafaxnak Okányi Attila az Autovit.ro autósportál igazgatója. Az üzletember szerint a magas adó miatt a vevők leginkább a kisteljesítményű motorral ellátott autókat keresik, de 40 százalékkal nőtt a hibridek iránti kereslet is. Ezzel egy időben a korábban oly népszerű SUV-k iránti keresletcsökkentés 15 százalékos árcsökkenést eredményezett-tette hozzá Okányi.
Január elsejétől 45-50 százalékkal nőtt az regisztrációs adó Romániában, amelyet a gépkocsi környezetvédelmi besorolásának függvényében vetnek ki. Az Euro 6-os motorral ellátott autók, illetve az elektromos és hibrid járművek továbbra is adómentességet élveznek.
Hatalmas meglepetésre az európai bíróság a múlt héten nyilvánosságra hozott ítéletében az uniós joggal ellentétesnek minősítette a környezetszennyezési adót (Napi Online 2011. április 7). Az autóvásárlással - abban reménykedve, hogy az adót esetleg eltörli a kormány - nem érdemes várni, Borbély László a környezetvédelmi tárca vezetője ugyanis kijelentette: a következő napokban megvizsgálják, hogy módosítani kell-e a 2010-ben elfogadott jogszabályt, az adónem mértéke azonban biztosan nem változik.
