BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőkeemelési roham az európai bankoknál

Két nagybank, a német Commerzbank, illetve az olasz Intesa Sanpaolo is tőkeemelésről döntött, ám piaci várakozások szerint a szektor többi szereplője is hasonló lépést fontolgat a szigorúbb tőkemegfelelési szabályoknak való megfelelés érdekében.

2011. április 7. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ugyan mind a Commerzbank, mind az Intesa Sanpaolo zártkörű kibocsátással vonna be összesen 13,25 milliárd eurónyi friss tőkét, döntéseik hátterében azonban más-más megfontolások állnak. A Commerzbank ugyanis a 8,25 milliárd eurós kibocsátásából befolyó pénzt elsősorban a német államtól a pénzügyi válság során kapott 13,25 milliárdos tőkeinjekció törlesztésére fordítaná, ezen felül az állami csendestársi részesedés egy részét is törzsrészvényekké konvertálnák. A Commerzbank azt is bejelentette, hogy első negyedéves nyeresége nagyobb lesz a vártnál és 2012-től újra osztalékot szándékozik fizetni. A hírre 3,6 százalékkal erősödtek a pénzintézet papírjai szerdán.

Piaci pletykák szerint a Deutsche Bank és az osztrák Raiffeisen is tőkeemelésre készül − más európai társaikhoz hasonlóan azért, hogy megfeleljenek a Basel III. szigorúbb tőkemegfelelési előírásainak. A Morgan Stanley felmérése szerint a tőzsdén jegyzett európai bankok idén mintegy 40 milliárd euró értékben emelhetnek tőkét. A legnagyobb dán pénzintézet, a Danske Bank tegnap jelentette be, hogy sikeresen lezárult 20 milliárd koronás (3,83 milliárd eurós) tőkeemelésének jegyzése. Ezzel párhuzamosan a görög ATEbank is 1,26 milliárd eurós tőkebevonásról szóló döntést jelentett be.

Az olasz Banca Intesa Sanpaolo igazgatósága jóváhagyta a legnagyobb olasz lakossági bank 2015-ig szóló üzleti tervét és a várakozásoknak megfelelően a kedd estébe nyúló ülésen döntöttek az 5 milliárd eurós tőkeemelésről is. A bank mostani részvényesei 0,52 euróért vásárolhatnak összesen 5 milliárd euró értékben újonnan kibocsátandó részvényeket, ami komoly diszkontot jelent a jelenlegi, 2,25 euró körüli árfolyamhoz képest. A folyamatot júliusra tervezik lezárni. A tőkeemelés után az Intesa Sanpaolo Tier 1 tőkemegfelelési mutatója 8,5 százalékról egyből 10 százalékra, ez év végéig 11,1 százalékra nőhet − derül ki a bank közleményéből. A bank 2010−2015 között bőven meg akarja duplázni nettó profitját, a hatékonyság növelése érdekében 2013-ig 770 millió euróval tervezi mérsékelni költségeit − ennek keretében 3 ezer fős létszámcsökkentést is tervez. A bejelentést a piac igen optimistán fogadta, a társaság részvényei tegnap 5,6 százalékkal erősödtek.

Intesa Sanpaolo-tervek
2010 2013 2015
Adózott eredmény 2,7 4,2 5,6
(milliárd euró)
Költség/bevétel 56,1 46,7 43
(százalék)
Forrás: Banca Intesa Sanpaolo
Szabó Márta
Szabó Márta
Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet