Kamatemelést várnak az elemzők a lengyel jegybank monetáris tanácsától: a Bloomberg konszenzusa szerint a ma véget érő kétnapos ülés után negyed százalékponttal, 4 százalékra nőhet a lengyel alapkamat. A lépést az infláció erősödésével, illetve a várakozások fokozódásával indokolhatják a tanács tagjai: februárban 3,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, ötödik hónapja múlva felül a jegybank 2,5 százalékos célszámát. A jegybank március 31-én kiadott jelentése szerint a következő 12 hónapban 4,6 százalékos infláció várható.
A lengyel jegybank idén januárban emelt először kamatot 2008 júniusa óta, hogy megfékezze az inflációs várakozásokat, illetve a bérköveteléseket. Februárban szünetet tartottak a szigorításban, de a piac többsége szerint most már újból reagálniuk kell a folyamatokra. Olyan vélemények is vannak, hogy a kamatemelésre számítók figyelmen kívül hagyják a bérek növekedésének lassulását, illetve azt, hogy februárban éves csúcsra nőtt a munkanélküliség - a Deutsche Bank varsói elemzője legalábbis ezzel támasztotta alá változatlan kamatprognózisát. Mások szerint viszont ha a lengyel jegybank szigorítani akar a második negyedévben, akkor azt minél előbb meg kell tennie, tekintettel az ECB szinte biztosra vehető e heti emelésére.
