A szakember szerint valós veszélybe kerülhet az ország pénzügyi stabilitása a nagy számban és egyre magasabb hozammal piacra dobott 6-12 hónapos devizakötvények árfolyamkockázata miatt. Az értékpapírok visszavásárlására az év végén már 12,33 milliárd dollárra, azaz a GDP 6,8 százalékára lesz szüksége Bukarestnek.
Az állandó forráshiánnyal és állandó politikai instabilitással küzdő Bukarestnek ezért akut szüksége van az új IMF-megállapodásra - tette hozzá Roubini. Románia és az IMF között 2009-ben aláírt csaknem 20 milliárd euró értékű hitelszerződés március utolsó napján jár le, Bukarest azonban újabb, két évre szóló úgynevezett elővigyázatossági típusú megállapodást kért a washingtoni pénzintézettől. Ez azt jelenti, hogy a jóváhagyott 3,6 milliárd eurót, csak gazdasági szempontból indokolt az esetben hívná le a kormány -fogalmazott Emil Boc kormányfő. Hozzátette: idén 1,5-2 százalékos lesz a gazdasági növekedés, 2012-ben pedig már 4,5 százalékos GDP-növekedésre lehet számítani.
A kormányfő otpimista előrejelzése ellenére Románia az IMF mellett az Európai Unióval és a Világbankkal is szerződést köt várhatóan májusban, 1,4 millió illetve 0,4 milliárd euró értékben. A román költségvetés idén 4,4 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol, a 24 milliárd eurós lyukat az államkincstár elsősorban a kötvénykibocsátásból kívánja fedezni.
A pénzügyminisztérium első negyed évben valamivel több, mint 3,6 milliárd euró értékben adott el állampapírt, a második negyed évben nagyságrendileg ugyannyit remél a helyi bankoktól.
