BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre több pénzt utalnak haza a vendégmunkások

Az év első hónapjában jelentősen megugrottak a külföldön dolgozó moldovai vendégmunkások által hazautalt pénzösszegek, a 2008-as rekord azonban legfeljebb jövőre dőlhet meg. A Világbank szerint a románok és az ukránok küldik haza a legtöbb pénzt.

2011. március 9. szerda, 15:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A többnyire Nyugat-Európában dolgozó moldovai vendégmunkások januárban 72 millió dollárt utaltak haza rokonaik bankszámláira, 13,5 százalékkal többet, mint előző év azonos időszakában - derül ki a chisinaui jegybank (BNM) szerdán közzétett adataiból.

Szakértők szerint a hazaküldött összegek növekedő tendenciát mutatnak, tavaly a havi átlagos növekedés üteme 5,2 százalék volt, idénre viszont már 12-14 százalékos növekedésre számítanak.

Az emigránsok legjövedelmezőbb éve 2008-ban volt, amikor egy év alatt közel 1,7 milliárd dollárt utaltak moldovai bankszámláikra, ezt az értéket már 2012-ben sikerülhet felülmúlni - vélik a szekértők - amennyiben a havi növekedés átlagos üteme 13 százalék körül lesz.

A nyugat-európai gazdaságok fellendülésében bízva az elemzők arra számítanak, hogy a külföldön munkát vállaló moldovai állampolgárok száma idén számottevően növekszik majd, így a hazautalt összegek éves szinten meghaladhatják az 1,4 milliárd dollárt. A BNM szerint a vendégmunkások közel 50 százaléka dollárban küldi haza fizetésének egy részét, valamivel több, mint 40 százalékuk eurót és közel 10 százalékuk orosz rubelt utal.

Hivatalos adatok szerint a közel négy millió moldovai állampolgár 21,5 százaléka él az ország határain kívül, az általuk hazaküldött összeg 2005 és 2010 között meghaladta a 8 milliárd dollárt, 2009 és 2010-ben a hazautalások összeg a válság ellenére is a GDP 23 százalékán tetőztek.

A Világbank adatai alapján a kelet-európai régióból Ukrajnából indul a legtöbb vendégmunkás külföldre dolgozni, számuk 2010 végén meghaladta a 6,5 millió főt, becslések szerint tavaly öt milliárd dollárnál is többet utaltak haza.

Hat év alatt a valamivel több mint 21,5 millió román állampolgár 13 százaléka vándorolt ki külföldre, ez idő alatt közel 40 milliárd dollárt küldtek Romániába hivatalos csatornákon. A szerbiai magánszámlákra 2005 és 2010 között 31 milliárd dollár érkezett külföldről, a lengyelek 8,2 százaléka, azaz mintegy 3,1 millió állampolgár, 53,8 milliárdot, magyarok  11,67 milliárdot, a bolgárok 10 milliárdot, a szlovákok 8,8 milliárdot, míg a csehek 7,5 milliárd dollárt küldtek haza.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet