BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A fogyasztás lassítja az eurózónát

2011. január 9. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Enyhén rontott korábbi becslésén az Eurostat: még jobban lelassult az eurózóna gazdasági növekedése a tavalyi harmadik negyedben az előzőhöz képest: a korábban bejelentett 0,4 százalék helyett csupán 0,3 százalékkal lett nagyobb a második negyedhez képest. Ez még komolyabb lassulás a második negyedév egyszázalékos negyedéves alapú bővüléséhez viszonyítva.

A tavalyelőtti harmadik negyedévhez képest 1,9 százalékkal nőtt az valutablokk gazdasága. Az Európai Unió egészében 0,5 százalékos volt a bővülés negyedéves és 2,2 százalékos éves összehasonlításban. A részletes adatokból kiderül, hogy elsősorban a belső fogyasztás miatt kellett a korábbi becslést felülvizsgálni: korábban 0,3 százalékos növekedést regisztráltak, a második olvasatban azonban már csak 0,1 százalékos erősödést mértek; emellett a beruházások növekedését lefelé módosította az európai statisztikai hivatal. Romániában 0,7 százalékkal, Görögországban 1,3 százalékkal zsugorodott, Svédországban viszont 2,2 százalékkal, Lengyelországban pedig 1,3 százalékkal erősödött a gazdaság a második negyedhez képest.
Az Eurostat közzétette a novemberi munkanélküliségi adatokat is: eszerint októberhez képest nem változott, a várakozásoknak megfelelően továbbra is 10,1 százalék az eurózóna munkanélküliségi rátája. Az EU 27 tagállamában is változatlanul 9,6 százalék maradt a munkanélküliség. A helyzet Hollandiában a legjobb, ahol 4,4 százalék a regisztrált állástalanok aránya, Spanyolországban pedig továbbra is tragikus, 20,6 százalékos a munkanélküliség.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet