Románia államháztartási hiánya 2010-ben a GDP 6,6 százalékára mérséklődött, miközben a magánvállalatok felé felhalmozott adósságállományt is sikerült a vállalt keretek közé szorítani - áll abban a jelentésben, amelyet Bukarest az IMF igazgatótanácsának küldött kedden - állítja a bukaresti Mediafax.
Románia 2009 tavaszán kötött összesen 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást az IMF szervezésében, aminek fejében Bukarest vállalta, hogy államháztartási hiányát 2010-ben 6,8, idén pedig 4,4 százalékra szorítja le. Feltétel volt az is, hogy jelentősen csökkenjen az állami alkalmazottak száma, valamint Bukarestnek november végéig 250 millió euró alá kell csökkentenie adósságállományát.
A román bruttó hazai össztermék 2010-ben 511,58 milliárd lej (egy euró 4,3 lej) volt, a deficit a GDP 6,58 százalékán tetőzött - nyilatkozta kedden Gheorghe Ialomitianu román pénzügyminiszter. Hozzátette: november végén a kormány tartozása 248 millió volt, a közalkalmazottak számát pedig sikerült a vállalt 1,29 millió helyett 1,27 millióra csökkenteni, így IMF által szabott feltételek teljesültek.
Románia mindeddig 11,27 milliárd eurót kapott a Nemzetközi Valutaalaptól, 3,5 milliárd eurót az Európai Uniótól és 300 millió eurója Világbanktól. A következő, januárban esedékes hitelrészlet - amelyről az IMF igazgatótanácsa pénteken dönt - 870 millió euró.
A magyar költségvetés helyzete eközben elképesztő ütemben romlott, az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - egyenlege november végén 1304,8 milliárd forintos deficitet mutatott. Ez az éves törvényi előirányzat 151 százalékát teszi ki, szemben az egy évvel korábbi 121,6 százalékkal, illetve az október végi 131,1 százalékkal.
Az első tizenegy hónap egyenlege még nem tartalmazza a „bankadó" második részletéből decemberre várt közel 90 milliárd forintos bevételt, a távközlési, kiskereskedelmi és energetikai szektort érintő válságadók decemberi esedékességű bevételeit (161 milliárd forint), továbbá a decemberben időszerű társasági adó feltöltéseket. A gazdasági tárca szerint ezekkel az intézkedésekkel Magyarország 2010-ben biztonságosan tartja a 3,8 százalékos költségvetési hiányt, ami jóval kedvezőbb, mint a román deficit.
