BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebbet fizet a BP a baleset miatt

2011. január 4. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csaknem hat százalékkal, hathavi csúcsra ugrott a BP részvényárfolyama, miután nyilvánosságra került, hogy az olajipari óriáscégnek a korábban vártnál lényegesen kevesebbet kell kármentesítésre kifizetnie. Kenneth Feinberg, a BP 20 milliárd dolláros kármentesítő alapját kezelő ügyvéd azt nyilatkozta a Bloombergnek, hogy a tavaszi, több hónapig tartó olajszivárgás után kialakult környezeti katasztrófa miatt kárt szenvedettek kárpótlása akár 10 milliárd dollárból is "kijöhet". A BP eddig 2,7 milliárd dollárt fizetett ki az olajkatasztrófa és következményei 170 ezer áldozatának, és Feinberg szerint a kármentő alapból a kármentesítés költségeire is bőven jut majd. Ugyanakkor még mindig nem menekült meg minden bizonytalanság elől a brit óriáscég: a Panmure Gordon elemzője szerint korai lehet az ünneplés, hiszen például az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálatai és a mexikói-öböli államok perei - amelyeket a kármentő alap nem fedez - akár jóval nagyobb kártérítési követelésekhez is vezethetnek. A Wall Street Journal szerint éppen e bizonytalanságok vezettek ahhoz, hogy a nigériai környezetpusztításban játszott felelőssége miatt a napokban a holland parlamenti bizottság előtt felelő Royal Dutch Shell a nyáron úgy döntött, mégsem próbálja bekebelezni a piaci értékének kétharmadát elvesztő BP-t.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet