A román egészségügy 2010-ben az összeomlás szélére került, miközben a szaktárca költségvetése az uniós átlag felére csökkent, a hiányos felszereltségű kórházakból a rosszul fizetett személyzet jelentős része - mintegy nyolcezer ember - külföldre menekült. Egyes kórházakat a szükséges létszám alig 30 százalékával működtettek, de teljes létszám esetén is csak 1,9 orvos jut ezer lakosra, ami az uniós átlag alig fele. Az elhalálozási ráta eközben riasztóan magasra kúszott: a statisztikák szerint évente átlagosan 250 ezren halnak meg az országban, miközben közülük minden ötödik túlélhetné betegségét vagy felépülne a balesetéből, amennyiben időben kórházba jutna és megfelelő ellátásban részesülne. Románia élen jár a csecsemőhalálozás tekintetében is, ezer újszülöttből 11 veszíti életét a megfelelő ellátás hiánya miatt.
A román egészségügy betegségének fő oka az évtizedek óta tartó krónikus pénzhiány. Nem véletlen, hogy húsz év alatt 19 minisztert emésztett fel ez az ágazat - foglalja össze a tényeket a bukaresti Mediafax. A román egészségügyi minisztérium 2010-ben elméletben a GDP 3,6 százalékának megfelelő összeggel gazdálkodhatott, a gyakorlatban azonban a közel 420 millió lej (97,4 millió euró) jelentős részét már 2009-ben előre elköltötték. Nem segít a helyzeten, hogy a 21,5 millió lakosú országban mindössze 6,7 millióan fizetnek egészségügyi hozzájárulást, miközben közel 11 millió állampolgárnak ingyenes a szolgáltatás. A kormány január elsején életbe lépő bevételnövelő intézkedéseinek egyike a vizitdíj bevezetése. A házorvosnál alkalmanként 5-10 lejt kell majd a betegeknek fizetni, egy szakorvosi vizsgálat 10-20 lejbe kerül. Az egynapos kórházi ellátásért 10, míg a fekvőbeteg-ellátásért 50 lejt kell az intézmény kasszájába fizetni. Ugyanakkor több mint nyolcmillió állampolgár mentesül a fizetési kötelezettség alól, hiszen a jogszabály szerint nem kell vizitdíjat fizetniük a 700 lejnél alacsonyabb nyugdíjból élőknek, a 18 évesnél fiatalabbaknak, illetve a munkanélküli-segélyből élőknek. Egészségügyi hozzájárulás megfizetésére kötelezi viszont az új jogszabály a 740 lejt meghaladó nyugdíjjal rendelkezőket - ennek kulcsa 5,5 százalék. Az intézkedés közel kétmillió nyugdíjast érint, az idősektől befolyó összeget a kormány ígérete szerint a támogatott gyógyszerek finanszírozására és a kórházak infrastruktúrájának javítására fordítják.
