A jövő év első napjától 45-50 százalékkal több regisztrációs adót kell fizetni Romániában a személyautók forgalomba helyezésekor a gépkocsi korának és teljesítményének függvényében.
A legnagyobb összeget az a gépkocsi tulajdonos fizeti majd, akinek járműve legalább húsz éves és a legalacsonyabb környezetvédelmi besorolást kapta. Egy 3200 köbcentis két évtizedes autó regisztrációs adója meghaladhatja majd a 30 ezer eurót is, miközben egy euró 5-ös erőforrással ellátott új gépkocsi forgalomba helyezési illetéke alig két-háromszáz euró lesz.
Az euro6-os motorral ellátott autók, illetve az elektromos és hibrid járművek továbbra is adómentességet élveznek. Rossz hír viszont az autósoknak, hogy emelkedik az üzemanyagok adója, ami a töltőállomásoknál minden bizonnyal újabb dráguláshoz vezet. Az ólommentes benzin adója 15 euróval 467 euróra nő tonnánként és minden ezer liter gázolaj után 347 euró helyett 358 eurót kell az államkasszába fizetni.
Ezzel egy időben duplájára emelkednek az árufuvarozó gépjárművek illetékei, egy 15-18 tonnás légpárnás felfüggesztésű kamion adója 278 lejről (egy euró 4,3 lej) 517 lejre emelkedik, egyéb felfüggesztés esetében az illeték 630 lejről 1169 lejre nő évente. Továbbra sem lehet viszont a kilenc személyes kisbuszok után üzemanyag és egyéb költséget elszámolni, a kormány ugyanis az ezt tiltó jogszabály érvényességét 2011 végéig meghosszabbította.
A kis-és közepes vállalkozásokat érintő jelentős jogszabályváltozás, hogy január elsejétől a legfeljebb kilenc alkalmazatott foglalkoztató cég, amelynek éves bevétele nem haladja meg a száz ezer eurót kétféle adózási lehetőséggel is élhet: választhatja azt, hogy profitja 16 százalékát fizeti be az államkasszába, vagy forgalmának három százalékára vetnek ki illetéket, függetlenül attól, hogy a cég nyereséges vagy sem. Könnyítést jelent ugyanakkor a vállalkozásoknak, hogy jövedelembevallásokat és a társadalombiztosítási járulékokat január elsejétől egyablakos rendszerben, elektronikus úton intézhetik.
A kormány ígérete szerint jövőre keményebben lépnek fel az adócsalókkal szemben, az adóhatóság ellenőrei ezért rendőrökéhez hasonló státuszt is kaptak. A munka-és adóügyi revizorok januártól bármikor megjelenhetnek egy cég székhelyén és előzetes házkutatási engedély nélkül is belenézhetek a dokumentumokba.
Hasonló adóhatósági látogatásra számíthat az a magányszemély is, aki nem tudja bizonyítani vagyonának forrását, vagy éves jövedelménél látványosan többet költ - ígérte Gheorghe Ialomitianu pénzügyminiszter. Hozzátette: elsősorban a jachtok, luxusingatlanok tulajdonosai számíthatnak ellenőrzésre, de vizsgálják majd azokat is, akik például szembeszökően drága utazásokat engednek meg maguknak.
Nem csak a tehetősek járhatnak rosszabbul 2011-ben, a nyugdíjasokat például egészségügyi hozzájárulás megfizetésére kötelezi az új jogszabály, melynek mértékét 5,5 százalékban állapították meg. Csökken a gyermeknevelésen lévő kismamák juttatása is, azok a nők akik két évig maradnak otthon gyermekükkel legfeljebb 1200 lejre számíthatnak havonta, azok viszont akik vállalják, hogy egy év után munkába állnak akár 3400 lejre is számíthatnak és a kétéves időtartamra havi 500 lejes pótlékot is kapnak.
Nem lesz könnyű a munka nélkül maradt állampolgároknak sem, az új jogszabályok szerint ugyanis az állástalanok elveszítik a munkanélküli segély teljes összegét amennyiben nem vállalják el a munkaerő ügynökség által felkínált első munkaajánlatot, függetlenül attól, hogy az állás az ország mely városában van. Az új bértörvény értelmében 15 százalékkal emelkednek a közalkalmazotti bérek az októberi szinthez viszonyítva, az országos bruttó minimálbér pedig 600-ról 670 lejre nő január elsejétől.
