A román kormány előzetes becslése szerint december végére az ország GDP-arányos államháztartási hiánya eléri a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelszerződésben foglalt 6,8 százalékot, annak ellenére, hogy november végén a deficit még nem haladta meg az 5,2 százalékot. Bukarestnek azonban még az idén ki kell fizetnie az államnak szállító magáncégek felé felhalmozott adósságait, azaz közel kétmilliárd eurót, ami nagyjából a GDP 1,6 százalékának felel meg. Románia 2009 tavaszán kötött összesen 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást az IMF szervezésében, aminek fejében Bukarest vállalta, hogy államháztartási hiányát jövőre 4,4 százalékra szorítja le. A Boc-kabinet ezért drasztikus megszorításokba kezdett, ám szinte valamennyi intézkedése ellen óvást nyújtott be az ellenzék. A jövő évi költségvetés elfogadását - ami a IMF-hitel folyósításának szintén feltétele - például több ezer módosító javaslattal igyekeztek késleltetni a szociáldemokraták (PSD), az öt bizalmatlansági indítvány benyújtása mellett alkotmánybíróságon támadták a tanügyi és a bértörvényt is. A taláros testület azonban kedden szabad utat adott a jövő évi költségvetésnek és az új bértörvénynek, ami a következő hitelrészlet folyósítása mellett egy új megállapodás miatt is fontos Bukarestnek. A román kormány ugyanis jövőre újabb 5-6 milliárd eurós hitelszerződés akar kötni az IMF-fel, miután egyértelművé vált, hogy a GDP növekedése legfeljebb 0,5 százalék lesz 2011-ben, s ezért többletforrásra van szüksége az országnak.
