BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorú karácsonyi ajándékot kap az eurózóna a németektől

2010. december 26. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A meggyengült eurózóna-országoknak szigorú feltételek mellett hiteleket nyújtó új mentőalap létrehozását tervezi a német kormány - erősítette meg a német pénzügyminisztérium a Süddeutsche Zeitung kiszivárogtatását. A német napilap által megszerzett pénzügyminisztériumi dokumentum a 2013-ban induló európai stabilitási mechanizmus (ESM) továbbfejlesztett változatának egyfajta vázlata. Az új alap - amelyet európai stabilitási és növekedési befektetési alapnak (ESGIF) neveznének el - szigorú fiskális politikára kényszerítené a forrásokat igénybe vevő eurózóna-országokat, és ennek ellenőrzésére egy független intézményt hoznának létre. Az alap elsősorban államkötvényeket vásárolna, amivel gyakorlatilag kiváltaná az Európai Központi Bank ez irányú kötelezettségét; a hiteleket igénybe vevő országok a hitelösszeg 120 százalékának megfelelő jelzálogot nyújtanának kötelezően, különböző formákban: például aranytartalé­kokban vagy az állami tulajdonú vállalatokban való részesedésben. A kiszivárgott dokumentum létét elismerte a német pénzügyminisztérium, annak státusával kapcsolatban azonban elárulták: döntés egyelőre nem született az ügyben. Az egyértelműnek tűnik, hogy - megfelelő feltételek esetén - Németország beállna egy hatalmas, egyes elemzők által "európai valutaalapnak" nevezett intézmény mögé. Rainer Brüderle, a német gazdasági miniszter közleményében leszögezte, hogy a válságmentés nyomán formálódó új intézményrendszer csupán a fegyelmezés eszköze lehet, és nem válhat a "transzferunió" alapjává, tehát nem következhet belőle rendszeres európai szintű újraelosztás.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet