BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megrohanták a használtautó-kereskedéseket Romániában

Drasztikusan megnőtt Románia használtautó-importja az év végén, jövőre ugyanis az illetékek emelésével próbálják megfékezni a roncsbehozatalt. Eközben a román autóipar teljesítménye javult, alapvetően az exportnak köszönhetően.

2010. december 23. csütörtök, 18:18

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az év végén drasztikusan megugrott a használtautó-import Romániában: a szeptember-novemberi időszakban 80-90 százalékkal több használt gépkocsit helyeztek forgalomba az előző év azonos időszakához képest. Új autóból novemberben 5,4 százalékkal több fogyott.

Nem véletlen, hogy ily mértékben megnőtt a románok autóvásárlási kedve, a környezetvédelmi minisztérium ugyanis szeptember elején jelentette be, hogy 2011 január elsejétől 25-50 százalékkal emelkednek a használt autók környezetvédelmi illetékei, de adókötelessé válnak az Euro5-ös motorral szerelt gépkocsik is. Borbély László, a zöldtárca vezetője nem titkolja, hogy ezzel az intézkedéssel szeretne véget vetni a Nyugat-Európából Romániába tartó roncsáradatnak.

A használtautó-import ugyanis továbbra is virágzik Romániában, az elsősorban Németországból behozott autókat jelentős haszonnal értékesítik, miközben a kereskedők semmiféle adót vagy illetéket nem fizetnek az ügyleteik után.

Elmaradásban az újautó-piac

Az év utolsó felében élénkült az újautó-értékesítés is, novemberben közel 11 ezer új gépkocsit értékesítettek országszerte, 5,4 százalékkal többet, mint októberben - derül ki a romániai autógyártók és exportőrök érdekképviseletének (APIA) adataiból. Tizenegy hónapra vetítve az adatok azonban továbbra is szomorú képet festenek a romániai autópiacról, a novemberig értékesített 99,6 ezer új gépkocsi 18,3 százalékkal kevesebb, az előző év azonos időszakához képest.

Novemberben a legkeresettebb autómárka továbbra is a Dacia volt, a román fapados modellekből 3,4 ezret értékesítettek. Második helyen a Renault és a Skoda 1030 illetve 848 eladott gépkocsival. A romániai újautó-piac tavaly 54 százalékkal zsugorodott 2008-hoz képest, az egy év alatt értékesített gépkocsik száma 2010-ben nem érte el a 148 ezret.

Fellendűlőben a helyi autóipar is

Az év első tizenegy hónapjában 18 százalékkal ugrott meg a romániai autóipar teljesítménye, elsősorban a Dacia márka nyugat-európai piacokon -Franciaországban és Németországban - elért sikereinek köszönhetően. A jó eredményhez azonban idén először már a Ford is hozzájárult. Az APIA szerint november végéig a Dacia gyár futószalagjairól 312 ezer gépkocsit gurult le, 15 százalékkal több mint az előző év hasonló időszakában.
A craiovai Ford-gyárban ezzel szemben mindössze 8600 Transit Connect kishaszonjárművet szereltek össze. Az amerikai autógyártó 2012-re ígéri a romániai gyár felfutását, ekkor kerül sorozatgyártásba az új Ford B-Max kiskategóriás személygépkocsi.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet