BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A japán kormány optimista, az adatok nem

2010. december 22. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A japán kormány optimista prognózissal állt elő a jövő évre nézve, ám tegnap lehangoló külkereskedelmi adatokat tett közzé a pénzügyminisztérium. Miközben novemberben az import éves összehasonlításban 14,2 százalékkal nőtt, addig az export csupán 9,1 százalékkal haladta meg a tavalyit. A külkereskedelmi többlet így 55 százalékkal kisebb, 163 milliárd jen (1,5 milliárd euró) volt a hónapban, mint egy évvel ezelőtt. Az alapvetően exportorientált gazdaságban az előző hónaphoz képest minimálisan, 0,1 százalékkal nőtt a kivitel, miközben a megelőző hónapokban fél százalék körüli ütemben nőtt havi összehasonlításban. Ezzel - illetve a belső fogyasztás egyidejű gyengülésével - szinte biztos, hogy a negyedik negyedben visszaesik a japán GDP az előző negyedévhez képest.

A kormány ennek ellenére nagy reményeket fűz 2011-hez, a hivatalos várakozás a bruttó hazai termék 1,5 százalékos növekedését valószínűsíti az idei, a várakozás szerint 3,1 százalékos növekedés után - ami három éve az első bővülés a krónikus deflációval küzdő japán gazdaságban. Elemzők szerint kérdés, hogy a japán kormány hogyan ösztönözheti a növekedést, hiszen a gigantikus államadósságot eredményező deficit nehézkessé teszi a fiskális élénkítést, miközben a jegybank sem mutatkozik hajlandónak a jelenlegi, korlátozott méretű monetáris lazítási program méretének növelésére.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet