A román kormány 5-6 milliárd eurót tervez a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kölcsönözni jövőre, a pontos összegről márciusban születhet megállapodás - állítja a bukaresti Mediafax hírügynökség kormányhoz közeli forrásokra hivatkozva. A hírforrás szerint a végösszeg az ország finanszírozási igényének függvényében elérheti a nyolcmilliárd eurót is. Az újabb, várhatóan két évre szóló hitelmegállapodás úgynevezett elővigyázatossági jellegű lesz, ami azt jelenti, hogy a pénz Washingtonban marad, Bukarest csak rendkívüli esetekben hívja le. Romániának ezért évente a teljes összeg 0,3 százalékának megfelelő díjat kell fizetnie, függetlenül attól, hogy felhasználja-e az összeget vagy sem.
Hasonló konstrukciójú szerződést kötne a kormány az Európai Bizottsággal (EB) is, az innen befolyó pénzt a költségvetési hiány finanszírozására fordítanák. A Mediafax úgy tudja, hogy az EB-től kért hitel összege nem haladja majd meg az 5 milliárd eurót. Románia 2009 tavaszán kötött összesen 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást az IMF szervezésében, ebből a washingtoni pénzintézet eddig 11,27, az EB 3,65 milliárd eurót folyósított. Bukarest vállalta, hogy GDP-arányos államháztartási hiányát a tavalyi 7,3 százalékról idén 6,8 százalékra, jövőre 4,4 százalékra, 2012-ben pedig 3 százalékra szorítja le. A román GDP azonban idén 1,9 százalékkal zsugorodott, így nyilvánvalóvá vált, hogy a drasztikus megszorítások ellenére a vállalt deficitcél csak külső források bevonásával lesz tartható.
