BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb eurómillárdokat kér Bukarest az IMF-től

A román kormány 5-6 milliárd eurót tervez a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kölcsönözni jövőre, a pontos összegről márciusban születhet megállapodás - állítja a bukaresti Mediafax hírügynökség kormányközeli forrásokra hivatkozva. A hírforrás szerint a végösszeg az ország finanszírozási igényének függvényében elérheti a nyolc milliárd eurót is.

2010. december 21. kedd, 15:33

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az újabb, várhatóan két évre szóló hitelmegállapodás úgynevezett elővigyázatossági jellegű lesz, ami azt jelenti, hogy a pénz Washingtonban marad, Bukarest csak rendkívüli esetekben hívja le. Romániának ezért évente a teljes összeg 0,3 százalékának megfelelő díjat kell fizetni, függetlenül attól, hogy felhasználja-e az összeget vagy sem.

Hasonló konstrukciójú szerződést kötne a kormány az Európai Bizottsággal (EB) is, az innen befolyó pénzt a költségvetési hiány finanszírozására fordítanák. A Mediafax úgy tudja, hogy az  EB-től kért hitelösszeg nem haladja majd meg az öt milliárd eurót.

Románia 2009 tavaszán kötött összesen 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást az IMF szervezésében, a washingtoni pénzintézet eddig 11,27, az EB 3,65 milliárd eurót folyósított.

Bukarest - bízva abban, hogy a gazdaság idén már növekedési pályára áll - vállalata, hogy a GDP-arányos államháztartási hiányát a tavalyi 7,3 százalékról idén 6,8 százalékra, jövőre 4,4 százalékra, 2012-ben pedig 3 százalékra szorítja le. A román GDP azonban idén 1,9 százalékkal zsugorodott így nyilvánvalóvá vált, hogy a drasztikus megszorítások ellenére a vállalt deficitcél csak külső források bevonásával lesz tartható.

Románia az idén közel 40 milliárd lej (egy euró 4,3 lej) értékben értékesített állampapírokat költségvetési hiánya fedezésére, elemzők szerint azonban a hitelezők csak addig kölcsönöznek Bukarestnek míg az IMF „ügyel" az ország gazdasága felett. Egy esetleges újabb két évre szóló megállapodás jelentős hozamcsökkenést eredményezett a román állampapírpiacon a hétfőn értékesített 1,78 milliárd lej értékű adósságpapír átlaghozama 6,71 százalékra csökkent, szemben a december elején ígért 6,88 százalékos kamattal

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet