Az újabb, várhatóan két évre szóló hitelmegállapodás úgynevezett elővigyázatossági jellegű lesz, ami azt jelenti, hogy a pénz Washingtonban marad, Bukarest csak rendkívüli esetekben hívja le. Romániának ezért évente a teljes összeg 0,3 százalékának megfelelő díjat kell fizetni, függetlenül attól, hogy felhasználja-e az összeget vagy sem.
Hasonló konstrukciójú szerződést kötne a kormány az Európai Bizottsággal (EB) is, az innen befolyó pénzt a költségvetési hiány finanszírozására fordítanák. A Mediafax úgy tudja, hogy az EB-től kért hitelösszeg nem haladja majd meg az öt milliárd eurót.
Románia 2009 tavaszán kötött összesen 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást az IMF szervezésében, a washingtoni pénzintézet eddig 11,27, az EB 3,65 milliárd eurót folyósított.
Bukarest - bízva abban, hogy a gazdaság idén már növekedési pályára áll - vállalata, hogy a GDP-arányos államháztartási hiányát a tavalyi 7,3 százalékról idén 6,8 százalékra, jövőre 4,4 százalékra, 2012-ben pedig 3 százalékra szorítja le. A román GDP azonban idén 1,9 százalékkal zsugorodott így nyilvánvalóvá vált, hogy a drasztikus megszorítások ellenére a vállalt deficitcél csak külső források bevonásával lesz tartható.
Románia az idén közel 40 milliárd lej (egy euró 4,3 lej) értékben értékesített állampapírokat költségvetési hiánya fedezésére, elemzők szerint azonban a hitelezők csak addig kölcsönöznek Bukarestnek míg az IMF „ügyel" az ország gazdasága felett. Egy esetleges újabb két évre szóló megállapodás jelentős hozamcsökkenést eredményezett a román állampapírpiacon a hétfőn értékesített 1,78 milliárd lej értékű adósságpapír átlaghozama 6,71 százalékra csökkent, szemben a december elején ígért 6,88 százalékos kamattal
