A jövő év elején romlani fog a német fogyasztói bizalom - pánikra azonban semmi ok, hiszen a váratlan esés oka elemzők szerint egyrészt az utóbbi időszak jelentős javulása utáni korrekció, másrészt az energiaárak emelkedése. A GfK kutatóintézet következő hónapra vonatkozó közvélemény-kutatásából számolt fogyasztói bizalmi mutató hathavi növekedést megszakítva 5,5 pontról 5,4 pontra esett, miközben a Reuters által megkérdezett elemzők 5,7 pontos értéket vártak. A januári belső fogyasztás eszerint csupán 0,5 százalékkal fogja felülmúlni a 2010. januárit. A GfK vezérigazgatója, Klaus Wübbenhorst szerint a karácsonyi szezonban az eddigi adatok szerint akár 2,5 százalékos is lehet a kiskereskedelmi forgalom javulása a tavalyihoz képest, januárban csupán ehhez képest lesz visszalépés; 2011-ben pedig egész évben 1 százaléknál valamivel jobban növekedhet a német fogyasztás.
Az HSBC Reuters által megkérdezett elemzője szerint 2011-ben 1,4 százalékos javulás várható a német fogyasztásban, ami ugyan kiábrándító a jövőre várható robusztus gazdasági növekedés és a rekordalacsony munkanélküliség fényében, ám a béremelések várhatóan nem tartanak lépést a gazdaság bővülésével, az energia árának emelkedése beárnyékolja a kilátásokat, és a német fogyasztók nagyobb megtakarítási hajlama hosszú ideje közismert. Miközben a német gazdaság a kormány szerint jövőre 3,4 százalékkal gyarapodhat és a Reuters által megkérdezett közgazdászok konszenzusa is 3 százalék felett van, a HWWI gazdaságkutató tegnapi előrejelzése szerint - amennyiben nem kerül sor újabb válságra az eurózónában - 2,5 százalékos növekedés várható az eurózóna legnagyobb gazdaságában, az IWH pedig 2,3 százalékos reál GDP-bővülést vár a következő évben.
