Alkotmánybíróságon emel kifogást a jövő évi bérezési törvény ellen az ellenzéki szociáldemokrata párt (PSD), miután az e tárgyban a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány tegnap elbukott a román parlamentben - jelentette ki Victor Ponta, a PSD elnöke. Az új bértörvényt - a parlamenti vitát megkerülve - úgynevezett felelősségvállalással fogadta el a bukaresti vezetés, az új jogszabály a bizalmatlansági indítvány elutasításával tulajdonképpen elfogadottnak számít. Eszerint jövőre 670 lejre (156 euró) emelkedik az országos bruttó minimálbér összege és 15 százalékkal nőnek a közalkalmazotti fizetések is. A közszférára nézve rossz hír, hogy január elsejétől eltörlik a cafeteriát és megszűnik a tizenharmadik havi fizetés. Az állami fizetésből élők emellett elvesztik a túlórákért járó pluszjövedelmüket is, hiszen a túlórákat 2011-től már kizárólag szabadnappal lehet honorálni. A Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) tett ígéret szerint a jövő évi költségvetést - amelynek központi részét képezi az új bértörvény - még az idén el kell fogadnia a parlamentnek, ez a legfontosabb feltétele ugyanis a következő hitelrészlet folyósításának. Románia 2009-ben kétéves, összesen 20 milliárd eurós készenléti hitelszerződést írt alá az IMF-fel, az Európai Bizottsággal és a Világbankkal. Ennek fejében Bukarest vállalta, hogy a GDP-arányos államháztartási hiányát a tavalyi 7,3 százalékról idén 6,8 százalékra, jövőre 4,4 százalékra, 2012-ben pedig 3 százalékra szorítja le. Az előzetes adatok szerint úgy tűnik, idén sikerül a deficitet a megszabott keretek között tartani, hiszen az első tizenegy hónapra a kormány 5,2 százalékos hiánnyal számol - állítja a bukaresti Agerpres hírügynökség. Előrejelzések szerint a román gazdaság teljesítménye a tavalyi 7,1 százalékos zuhanást követően idén további 1,9 százalékkal csökken, jövőre azonban már 1,5 százalékos GDP-növekedést várnak.
