BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nő a feszültség az ECB-ben?

2010. december 9. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Továbbra is alapvetően pozitív irányba halad a gazdaság az eurózónában, lényegében nincs inflációs nyomás, a kockázatok azonban folyamatosan növekednek - olvasható ki az Európai Központi Bank (ECB) havi jelentéséből, amelynek szövege gyakorlatilag megegyezik a legutóbbi ülés utáni közleménnyel. Az ECB szerint a valutablokk gyengébb államainak adósságválsága miatt megnövekedett a bizonytalanság, ám a jelenleg folytatott monetáris politika iránya alapvetően helyes ebben a gazdasági környezetben. Az eurózóna jegybankja szerint a belső fogyasztás mostantól növekvő mértékben járulhat hozzá a gazdaság lendületéhez, ám számos szektor kényszerülhet leírásokra, kiigazításokra. Kérdés azonban, hogy a válság terjedése miként hat az Európai Központi Bank (ECB) kötvényvásárlási politikájára. Miközben Jean-Claude Trichet, a bank elnöke a sajtó kérdéseire válaszolva azt mondta, hogy a kormányzó tanács "túlnyomó többsége" az ECB államkötvény-vásárlásainak növelését támogatta a legutóbbi ülésen, az ING Reutersnek nyilatkozó amszterdami elemzője szerint hamarosan visszatérhet a megosztottság ebben a kérdésben. Ha tovább csökken a gyengébb eurózóna-tagokba vetett bizalom, akkor az ECB-nek még inkább növelnie kell kötvényvásárlásait, egyes piaci pletykák már ezermilliárd eurós államkötvény-vásárló programról beszélnek - ezt azonban a kormányzó tanács hagyományos héjái, Axel Weber és Jürgen Stark egyre kritikusabban szemlélik. A Bundesbank által delegált tagok szerint ugyanis a jegybanki kötvényvásárlás - a piaci fegyelem lazításával - felelőtlen költségvetési politikájuk fenntartására ösztönzi a meggyengült eurózóna-tagokat.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet