BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Menekülőre fogta a volt horvát miniszterelnök

2010. december 9. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavaly lemondott horvát miniszterelnök, Ivo Sanader csütörtök délben Szlovénia irányában elmenekült az országból, miután az ügyészség mentelmi jogának felfüggesztését kérte egy pártfinanszírozási ügyben. A gyanú szerint a volt miniszterelnök - aki korábban többek között 150 ezer eurós aranyóra-gyűjteményével is feltűnést keltett - pártjának már letartóztatott pénztárnokával közösen irányított át pénzeket állami vállalatokból egy közvetetten általa irányított pr-cégbe. Sanader szerint politikai üldözés áldozatává vált, ám ez aligha győzi meg a horvát közvéleményt, amelynek 89 százaléka úgy véli, a kormányzatot átszövi a korrupció. A jelenlegi, súlyos megszorításokra kényszerülő horvát kormány azt reméli, hogy nagy nevek letartóztatása segít az Európai Uniót meggyőzni arról, hogy az ország jelentős haladást ér el a korrupció elleni küzdelemben.
A görög hatóságok november közepén körözést adtak ki a Siemens görögországi részlegének korábbi vezére, Volker Jung ellen, pénzmosás és vesztegetés miatt; a gyanús ügyek elsősorban az 1997-2002 közötti időszakban történtek. Nem csoda, hogy a Siemens gigantikus vesztegetési ügye még mindig hullámokat ver, hiszen a két évvel ezelőtti egyezség - amikor a német óriáscég megállapodott az amerikai és a német hatóságokkal, hogy egymilliárd euró körüli bírság fejében továbbra is megtarthatja "felelős szerződő cég" minősítését, tehát továbbra is részt vehet állami pályázatokon - csak a céget érinti, a konkrét vesztegetési ügyekben tovább folynak a nyomozások a korábbi Siemens-vezetők és -alkalmazottak ellen. A vállalat akkor elismerte, a legfejlettebbektől a feltörekvő országokig szisztematikusan megvesztegetésekkel szereztek állami megrendeléseket. Legutóbb idén novemberben, Nigériában kellett 46,5 millió dolláros bírságot fizetnie a helyi tisztviselők rendszeres megkenése miatt.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet