Írország 22,5 milliárd eurót kap az európai pénzügyi stabilitási mechanizmusból (EFSM), az IMF-fel közös és Írország saját forrásaival támogatott, összesen 85 milliárd eurós mentőcsomag részeként – állapodtak meg az európai pénzügyminiszterek.
Emellett döntés született arról is, hogy lépésről lépésre kötelezővé teszik, hogy az EU-országok között automatikusan, feltételek nélkül áramoljon az információ az adóelkerülési ügyekben a gyanús személyek jövedelmével és tőketulajdonával kapcsolatosan.
Azért van szükség az adóelkerülés- és adócsalás elleni küzdelemben az új irányelv bevezetésére, hogy a továbbiakban ne lehessen a banktitok intézményével visszaélni, és ne akadjanak meg az ügyek a tagállamok, illetve a tagállamok pénzügyi intézetei közötti információáramlás hiánya miatt – mondta Algirdas Semeta, az EB adó- és vámügyi biztosa.
Olli Rehn, a gazdasági és monetáris biztos a pénzügyminiszterek ülését követő sajtótájékoztatón pénzügyi bozóttüzekről beszélt, amelyeket ki kell oltani, mielőtt európai méretű erdőtűzzé változnának – ám a kontinens pénzügyi tárcavezetői nem siettek új lépésekkel megnyugtatni a piacokat.
A belga pénzügyminiszter, Didier Reynders szerint még “több hét” kell ahhoz, hogy az európai döntéshozók felmérjék, szükség van-e az állandó válságkezelési mechanizmus méretének növelésére.
A legutóbbi fejlemények arra engednek következtetni, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei messze állnak még a megállapodástól, talán a jövő heti Európai Tanácson már egyértelműbbek lesznek az álláspontok – nyilatkozta az Telegraph-nak a RIA Capital Markets stratégiája.
Az ING AFP-nek nyilatkozó elemzője szerint a mostani helyzet magára hagyja az Európai Központi Bankot az adósságválság elleni küzdelemben, hiszen az európai európai kormányok sem a 750 milliárd eurós mentőalapot nem hajlandóak növelni, sem az eurókötvények terén nem értek el előrehaladást.
