Jövőre sem indul be igazán az amerikai gazdaság, alig javul a foglalkoztatottság, azután viszont csúnyán elszabadulhat az infláció - jósolják az amerikai üzleti közgazdászok egyesületének (NABE) tagjai. Jövőre 2,6 százalékkal, idén ennél alig valamivel dinamikusabban, 2,7 százalékkal nő majd az amerikai GDP a NABE közgazdászai szerint. A szakértők úgy vélik, elsősorban a magas adósságállomány és emiatt a fogyasztók megtakarítási kényszere, valamint a gyenge állami gazdaságélénkítés és az üzleti beruházások alacsony szintje fogják vissza a gazdasági növekedést. A NABE szerint a gazdaság lassú bővülése annyi munkahelyet teremt csupán, amennyi nem tud lépést tartani az amerikai lakosság növekedésével - ehhez legalább 3,5 százalékos GDP-bővülésre lenne szükség. A szakértők által várt havi 150 ezer pluszmunkahellyel a jövő év végére sem csökken a munkanélküliség kilenc százalék alá (jelenleg 9,6 százalék a hivatalos adat). A szövetségi kormányzat által felhalmozott adósságállomány a közgazdászok szerint 100 milliárd dollárral, 1100 milliárd dollárra csökkenhet, ami még mindig túl magas. Az államadósság a foglalkoztatottságnál is nagyobb probléma, mivel annak finanszírozása elszívja a tőkét a magánszektorból. Az ötven megkérdezett közgazdászból harmincöt ugyanakkor úgy véli, hogy az Obama-adminisztrációnak mégis elsősorban a gazdaság élénkítésére és a munkahelyteremtésre kellene koncentrálnia a hiánycsökkentés helyett. A NABE elnöke, Lynn Reaser szerint ezt a leghatékonyabban nem újabb élénkítő csomagokkal, hanem a Bush-féle adócsökkentések kiterjesztésével lehetne elérni. A Federal Reserve 600 milliárdos pénzkínálat-növelése rövid távon nem okoz inflációs nyomást - a panel szerint 1,5 százalékos lesz a fogyasztói árak növekedése jövőre, ami elmarad a Fed 1,7-2,0 százalékos türelmi határától -, a megkérdezettek több mint fele azonban úgy vélte, hogy 2012-től csúnyán elszabadulhat az infláció a Fed politikája miatt.
