BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Unalmas EU-USA csúcstalálkozó

2010. november 21. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Unió és az Egyesült Államok minden gazdasági súlyát latba fogja vetni azért, hogy jövőre le tudják zárni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) dohai fordulóját - hangzott el az Európai Bizottság, az Európai Tanács és az Egyesült Államok elnökeinek lisszaboni találkozóját követő sajtótájékoztatón. A kétnapos NATO-csúcson a felek kinyilvánították, hogy egymás legközelebbi szövetségesei, és megállapodtak néhány gyakorlati kérdésben is, például létrehoznak egy internetes bűnözés elleni fellépéssel foglalkozó munkacsoportot, és törekedni fognak arra, hogy nagyobb hangsúlyt fektessenek a fejlődő országokba irányuló fejlesztési segélyek koordinációjára.

Barack Obama az újságírók előtt szokásához híven megfeddte Kínát túl nagy kereskedelmi többlete és valutaárfolyamának manipulálása miatt - a szintén nagy külkertöbblettel rendelkező Németországra azonban nem tett kritikus megjegyzéseket. Az összesen 800 millió embert, a globális gazdasági termelés felét és a világkereskedelem egyharmadát összefogó transzatlanti térség vezetőinek találkozója azonban nem nyűgözte le az amerikai elnököt: Obama szerint a szokásos csúcstalálkozó-tempóhoz képest ezúttal kevesebb izgalmas téma került szóba. Egyes szakértők szerint ennek nem csupán az az oka, amit az amerikai elnök indokként felhozott, nevezetesen hogy egyetértenek minden vitás kérdésben, hanem az, hogy az Egyesült Államok az európai országokkal kötött kétoldalú megállapodásokat részesíti előnyben. Így maradt ez annak ellenére, hogy a lisszaboni szerződés jelentősen megnövelte az európai vezetők befolyását.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet