Miközben a román kormányfő jövőre átlagosan 15 százalékos fizetésemelést és a kis keresetűeknek anyagi kompenzációt ígér, nyilvánosságra került az az IMF-nek címzett szándéknyilatkozat, amelyben Bukarest további drasztikus megszorításokat ígér. A dokumentum szerint újabb intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy 2012-re Románia GDP-arányos költségvetési hiánya három százalék alá csökkenjen, ezért folytatni kell a létszámleépítéseket és tovább kell csökkenteni a közalkalmazottak bér- és juttatásalapját. Az is most derült ki, hogy a kormány korábban vállalta: 2010 végéig a 2009-es 1,38 millióról 1,29 millióra csökkenti az állami alkalmazottak számát, amihez december végéig még 26 ezer embert kell elbocsátani. A közigazgatás karcsúsítása érdekében jövőre csak minden hetedik megüresedett munkahelyet töltenek be. Az oktatási reform keretében racionalizálják az oktatási intézmények infrastruktúráját és csökkentik a pedagógusok létszámát. Emellett drasztikusan visszavágják az egészségügyre szánt keretösszegeket: 2011-től 10 százalékkal csökkentik a fekvőbeteg-beutalásokat és a gyógyszerek beszerzésére szánt forrásokat. A kormány vállalta azt is, hogy legkésőbb november végéig kifizeti adósságait az állami intézmények beszállítóinak és az év végéig megalkotja a magas jövedelemmel rendelkező magánszemélyek különadójáról szóló jogszabályt.
Eközben Emil Boc kormányfő szerdán bemutatta koalíciós partnereinek az egységes bértörvény tervezetét, amely szerint jövőre a minimálbér összege 670 lejre (156 euró) nőne, átlagosan 15 százalékkal emelkednének a fizetések és az ezer lejnél alacsonyabb jövedelemmel rendelkezőknek anyagi támogatást adnának. A kabinet felelősségvállalással, azaz parlamenti vita nélkül kívánja elfogadni a törvényt, annak ellenére, hogy az alkotmánybíróság - az oktatási törvény esetében - az alaptörvénybe ütközőnek minősítette ezt módszert.
