BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rögös úton járnak a brit nagybankok

2010. november 7. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gazdasági válság nyomán többségi állami tulajdonba került Royal Bank of Scotland (RBS) és a legnagyobb brit bank, az HSBC negyedéves jelentése nem ad okot optimizmusra. Az elsősorban a feltörekvő piacokra koncentráló HSBC profitnövekedése a fejlett országok hitelkeresletének alacsony szintje miatt lelassult a harmadik negyedévben. A pontos számokat egyelőre nem tartalmazó jelentés szerint ugyan nőtt a hitelkihelyezés április-júniushoz képest, ám a fejlett országok pénzpiacainak stagnálása lerontotta a bank jövedelmezőségét, ezért az adózás előtti profit lassabban nőtt a korábbi három negyedévinél. Az amerikai piac gyengesége miatt a bank több mint felével, 61,3 milliárd dollárra csökkentette ottani jelzálog- és autóhitel-portfólióját. Az HSBC vezérigazgatója, az év végén visszavonuló Michael Geoghegan szerint a következő hónapokban még az eddig dinamikus növekedést produkáló feltörekvő piacokon is lassulni fog a fellendülés. A Matrix Corporate Capital Bloombergnek nyilatkozó elemzője szerint az adatok azt bizonyítják, hogy az HSBC csupán lassú növekedésre képes.

Az RBS vesztesége jelentősen csökkent július-szeptemberben. A bank a javulást a rossz hitelek fedezetére képzett céltartalékok mérséklődésének köszönhette: a nettó veszteség 1,15 milliárd font (1,87 milliárd dollár) lett a tavalyi 1,8 milliárddal szemben. A bank kamatjövedelme a tavalyi 3,26 milliárd font után 3,4 milliárdra nőtt; de különböző okok miatt összesen 1,68 milliárd fontot kellett leírnia. Ezt leszámítva 726 millió fontos üzemi profitot ért el a negyedévben. A társaság vezérigazgatója, Stephen Hester optimista a bank helyzetével kapcsolatban, véleménye szerint a pénzintézet jól halad kilábalási pályáján.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet