BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Dübörög az államosítási gépezet Venezuelában

Venezuelában Hugo Chávez elnök rendeletére államosították az ország legnagyobb, magánkézben lévő acélipari cégét.

2010. november 1. hétfő, 12:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államfő azt mondta, hogy a Sidetur kisajátítása része annak a politikájának, hogy Venezuelát szocialista állammá alakítsa át.

A 25 országba exportáló Sidetur hat venezuelai gyárának éves termelési kapacitása több mint 835 ezer tonna. Hugo Chávez azt mondta, hogy a Sidetur állítja elő Venezuela acélrúd keresletének 40 százalékát. 

Az 1999-ben hatalomra került Chávez ágazatok egész sorában rendelt el már államosítást, úgynevezett forradalmi programjának részeként. Az olajiparban például milliárd dolláros nagyságrendben államosította a magánvállalkozások - főként külföldi cégek - vagyonát, felszerelését és készleteit, a mezőgazdaságban pedig több mint 3 millió hektár termőföld köztulajdonba vételét rendelte el.

A múlt héten került köztulajdonban az amerikai Owens-Illinois üvegipari társaság leányvállalata, amit környezetszennyezésre és a dolgozók kizsákmányolására hivatkozva államosítottak. 

Az államosításokért esetenként kártérítést fizet a caracasi vezetés. A svájci Holcim cementgyártó óriáscég például 650 millió dollárt kap, miután leányvállalatának elkobzása miatt bepanaszolta Venezuelát a Világbank által alapított Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (International Centre for Settlement of Investment Dispute - ICSID).

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet