Nagyon korlátozott mértékű változtatást tart csak elképzelhetőnek a lisszaboni szerződésen Győri Enikő, a Magyarország elnökségi felkészüléséért felelős külügyi államtitkár - számolt be egy ezen a héten tartott brüsszeli háttérbeszélgetésről a Reuters. Senki nem érdekelt abban, hogy kinyissuk Pandora szelencéjét - nyomatékosította az államtitkár, emlékeztetve arra, hogy több mint nyolc évbe telt a tavaly decemberben hatályba lépett megállapodás tető alá hozása és ratifikálása. Az Európai Unió (EU) alapszerződését módosító lisszaboni szerződés újbóli kinyitására az uniós gazdasági kormányzás reformja, a pénzügyi válságkezelés állandó mechanizmusának megteremtése miatt lenne szükség, legalábbis ezt szorgalmazza Franciaország és Németország. A legtöbb tagállam ódzkodik a változtatásoktól - hangsúlyozta a háttérbeszélgetésen Győri -, és szeretnék megérteni, miért van szükség egy ilyen döntésre.
A jelenlegi soros elnök, Belgium reményei szerint a mostani EU-csúcson olyan konszenzus születik, amelynek alapján felhatalmazzák Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács elnökét, hogy vizsgálja meg, hogyan lehet a szerződés módosításait kidolgozni és azokat bevezetni. Ha a tagállamok megállapodnak a szerződés megváltoztatásában, akkor az EU szabályai szerint kormányközi konferenciát kell tartani. Ha erre 2011 első félévében kerül sor, amikor Magyarország lesz az EU soros elnöke, akkor a konferencián Orbán Viktor miniszterelnök elnököl majd, nem pedig Herman Van Rompuy - szögezte le Győri Enikő. Ez az álláspont megosztottságot okozhat az EU tagjai között - tette hozzá a Reuters.
