A kelet-európai kormányoknak szigorítaniuk kell a pénzügyi szabályozáson és mindent meg kell tenniük egy újabb hitelbuborék kialakulásának megelőzéséért - jelentette ki Bas Bakker, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) feltörekvő európai részlegének vezetője. Bakker szerint az utóbbi két év egyértelműen bizonyítja, hogy azok az országok viselték a legrosszabbul a válságot, amelyekben a leginkább meglódult a hitelezés az előző években. Az IMF-vezető ugyanakkor úgy vélte, hogy jelenleg - főként a túl magas munkanélküliség és a sok nem fizető hitel, valamint a bérek visszaesése miatt - tarthatatlanul alacsony a hitelezés, és ezt szabályozottabb keretek között mindenképpen újra kell éleszteni, hiszen enélkül továbbra is gyenge marad a belső kereslet, ami erősen korlátozza a fellendülés lehetőségeit. Hiába van azonban jelenleg 15 százalék felett a rossz hitelek aránya Ukrajnában, Romániában és Szerbiában is, Bakker szerint ez hamarosan, legkésőbb 2011-ben tetőzni fog.
