A gond csak az, hogy az új jogszabály homlokegyenest ellentmond a Nemzetközi Valutalappal (IMF) kötött szerződésben foglaltaknak, és a kormány erre épülő válságstratégiájának is.
A kormányon lévő demokrata-liberális (PD-L) politikusok többsége tévedésből szavazott igennel, azt hitték ugyanis, hogy az elutasító jelentést szavazzák meg - fogalmazott Gheorghe Ialomitianu pénzügyminiszter aki a szavazáskor szintén gombot tévesztett.
A technikai malőr két módon orvosolható: sürgősségi kormányrendelettel, vagy pedig úgy, hogy Traian Basescu államfő visszaküldi azt a parlamentnek.
A képviselők ugyanakkor elfogadtak egy másik törvényjavaslatot is, amelyet szintén az ellenzék nyújtott be. Eszerint a 2000 lejnél (egy euró 4,3 lej) kisebb nyugdíjak adómentességet élveznek.
A jelenlegi fogyasztási adatokat figyelembe véve az alapvető élelmiszerek áfakulcsának csökkentése közel 850 millió eurós kiesést okozna az államkasszának.
Románia 2009 márciusában kötött 20 milliárd euró értékű készenléti hitelmegállapodást, ebből az összegből az IMF 13 milliárddal részesedik. Ennek fejében Bukarest idén a GDP 6,7 százalékára csökkenti az államháztartás hiányát, megreformálja a nyugdíjrendszerét és drasztikusan visszavágja a közszféra kiadásait. A július elsején életbe lépett intézkedések nyomán többek között 19 -ről 24 százalékra nőt az áfa, 25 százalékkal csökkentek a közalkalmazotti bérek, kibővül az adókör és eltöröltek vagy drasztikusan csökkentettek több szociális juttatást is.
Az államháztartás egyensúlyának megteremtéséhez mindez azonban nem volt elegendő és a legújabb hírek szerint a bukaresti vezetés egy újabb - a jelenlegi hitelmegállapodás értékénél alacsonyabb, úgynevezett elővigyázatossági - hitelszerződést készül kötni a Valutaalappal.
