BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Romokban hever a rendszer Romániában

2010. október 20. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román jogszabályok 2008 tavaszától írják elő, hogy minden, 35 évnél fiatalabb munkavállaló köteles valamelyik magánkasszával szerződni, az idén szeptember végén a kilenc pénztár tagjainak száma már meghaladta az 5,1 millió főt. A pénztárak által kezelt vagyon az év tizedik hónapjában 3,88 milliárd lejre (911 millió euró) emelkedett, ami az előző hónaphoz képest 4,6, az előző év szeptemberéhez képest pedig 63 százalékos növekedés - derül ki a pénztárfelügyelet (CSSPP) legfrissebb adataiból.

Eközben egyre többen hangoztatják Romániában is, hogy mivel a kötelező magánpénztári befizetések összege a bruttó fizetés mindössze 2,5 százaléka, az összegyűlt összeg 30-40 év múlva nem biztosítja majd a korábban megszokott életszínvonalat. A szakértők szerint ugyanakkor az sem javítana a helyzeten, ha a havi járulékot a bérek 10-15 százalékában állapítanák meg. Évente csaknem négyezer eurót kellene az öregkorra félretenni, miközben a romániai átlagkereset ma alig haladja meg a havi 330 eurót - hangzik az érv. Eközben az állami nyugdíjrendszer romokban hever, a kasszában keletkezett deficit az idén már meghaladta a kétmilliárd eurót. Románia a Nemzetközi Valutaalappal kötött hitelegyezményben vállalta, hogy hosszú távon fenntarthatóvá teszi nyugdíjrendszerét, az erről szóló új jogszabályt - amely megszüntetné a kiváltságokat, felére csökkentené a nyugdíjak közötti különbségeket, a korhatárt pedig egységesen 65 évben állapítaná meg - azonban máig sem sikerült elfogadnia a parlamentnek.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet