BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ádáz viták a monetáris lazításról a brit jegybankban

A Bank of England monetáris bizottsága októberi ülésének szerdán nyilvánosságra került jegyzőkönyvéből kiderült: a kilencből heten foglaltak állást a montáris politika helyben hagyása mellett, az esetleges monetáris lazítással kapcsolatban viszont ádáz vita alakult ki.

2010. október 20. szerda, 13:12

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jegyzőkönyv szerint a monetáris bizottság egy tagja, Adam Posen további monetáris lazítást, egy másik tagja, Andrew Sentance pedig kamatemelést sürgetett az ülésen. Elemzők szerint nem meglepő a megosztottság, hiszen mindkét jegybankár jelezte korábban különvéleményét.

A jegyzőkönyv szerint a monetáris bizottság számos tagja jelezte, hogy középtávon szükségessé válhat a monetáris lazítás növelése, ám egyelőre úgy látják, hogy ennek még nem jött el az ideje.

Mivel az infláció főleg a font leértékelődése miatt lódult meg, és a januártól várható áfaemelés miatt ott is marad majd, ezért többen – többek között a kormányzó, Mervyn King is – úgy látják, elképzelhető, hogy a további lazítás nem fokozza az inflációs nyomást.

Martin Wolf, a Financial Times újságírója szerint a brutális, a GDP 8 százalékának megfelelő fiskális megszorításokra készülő Nagy-Britanniának elvileg sokkal nagyobb részben kellene a monetáris politikájára támaszkodnia.

Wolf szerint ugyanakkor kamatcsökkentésnek a jelenlegi brit helyzetben nincs tere, a további monetáris lazítás pedig lényegében nem javítana a banki hitelezésen – ezért elkerülhetetlennek tűnik a következő években az 1-2 százalékos recesszió.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet