BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb ázsiai pénzügyi válság fenyeget?

2010. október 19. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Értékpapír- és ingatlanpiaci buborék kialakulása fenyegeti az egyébként gyorsan növekvő kelet-ázsiai gazdaságokat - áll a Világbank kedden kiadott jelentésében. A nagyobb hozamok miatt beáramló külföldi tőke és a belföldön is megnövekedett likviditás is felfelé húzta a részvénypiacokat, az ingatlanok és egyéb vagyontárgyak árát, emiatt jogosak egy új pénzügyi buborék kialakulásával kapcsolatos félelmek. Erre utal például, hogy az ingatlanárak átlagosan 17 százalékkal múlják felül a 2007-es szintet és az értékpapír-árfolyamok is visszatértek a válság előtti szintjükre - áll a nemzetközi szervezet jelentésében, amely ezzel további muníciót ad a feltörekvő országoknak ahhoz, hogy ellenezzék az amerikai, európai és japán jegybankok pénzügyi lazítási terveit. Vikram Nehru, a Világbank ázsiai ügyekben illetékes vezető közgazdásza szerint a nyugatról Ázsiába áramló forró tőke az 1997-es valutaválságot megelőző időszak képét eleveníti fel.

Amióta a Federal Reserve augusztus végén bejelentette, hogy további monetáris eszközöket vet be a kifulladó amerikai gazdaság élénkítése érdekében, a dollár több mint hét százalékot gyengült az IntercontinentalExchange dollárindexe szerint. Ez tovább élezte a világ vezető gazdaságpolitikusai között az elmúlt hetekben kirobbant vitát arról, hogy egyfajta árfolyamháború alakulhat ki a világ országai között, miután mindegyikük igyekszik elkerülni az exportot visszafogó árfolyam-erősödést. Legutóbb az argentin pénzügyminiszter csatlakozott az amerikai pénzpumpát kritizáló országok kórusához, a brazil pénzügyminiszter és jegybankelnök pedig ennél is tovább ment: bojkottálják a novemberi szöuli G20-csúcsot előkészítő e heti G20-pénzügyminiszteri találkozót. Guido Mantega brazil pénzügyminiszter ezenkívül bejelentette, hogy a külföldiek brazil kötvényvásárlásainak adóterheit négy százalékról hatra növelik, ezzel is fékezve a kétéves csúcsra erősödött real további drágulását.
Miközben azonban a feltörekvő országok a dollár gyengítése miatt bírálják az amerikaiakat, Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter (képünkön) február óta először visszatért az "erős dollár" fontosságának hangsúlyozásához, kategorikusan kizárva, hogy az Egyesült Államok a dollár leértékelésével próbálna exportelőnyökre szert tenni. Ezt a stratégiát Geithner az összes többi ország szempontjából is károsnak minősítette, utalva arra, hogy az amerikaiak régóta sérelmezik a jüan mesterségesen alacsony árfolyamának tartására irányuló kínai politikát.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet